17.3 C

Άλμπα – Ολυμπιακός 67-94: Οδοστρωτήρας στο Βερολίνο με άπιαστους Πίτερς και Φαλ

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είπαν τα κάλαντα του... τρόμου στην Άλμπα, αναγκάζοντας τους Γερμανούς στην πιο βαριά ήττα τους στη σεζόν με εκπληκτικούς τους Άλεκ Πίτερς και Μουσταφά Φαλ

Ένα 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο ώστε να κάνει μια άκρως παραγωγική εμφάνιση (67-94) απέναντι στην Άλμπα και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη (2η σερί εκτός έδρας) που τον φέρνει στο 9-8 μετά το τέλος του πρώτου γύρου της EuroLeague.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν πάτησαν την… μπανανόφλουδα σε μια έδρα που την πάτησε η Μπαρτσελόνα, ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και είχαν πολλούς πρωταγωνιστές για να υποχρεώσουν τους Γερμανούς στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα τους φέτος (ρεκόρ 3-14).

Ο Άλεκ Πίτερς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού που είχε σε μια ακόμα φανταστική βραδιά τον Μουστάφα Φαλ (12π., 6 ριμπ., 3 ασίστ, 0 λάθη σε 19:18) και τους Γκος – Λαρεντζάκη να βοηθούν πολύ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Συνολικά οι Πειραιώτες είχαν 30 ασίστ για μόλις 11 λάθη, σούταραν με 44% από την περιφέρεια και «έπνιξαν» την Άλμπα μέσα από την εκπληκτική τους άμυνα χωρίς να χρειαστεί να αγωνιστούν οι Μπραζντέικις και Πετρούσεφ.

Η Άλμπα έκανε ένα πολύ καλό φινάλε στην πρώτη περίοδο, έπαιξε καλά ως το 15′ με τον Στέρλινγκ Μπράουν (10π.) και ευστοχία από μακριά αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της με την άμυνα του Ολυμπιακού να κλείνει πολύ καλά. Ο Ματ Τόμας διασώθηκε με 15 πόντους για τους Γερμανούς που πριν το τζάμπολ βράβευσαν τον Λουκ Σίκμα για την προσφορά του.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν ζεστοί στο Βερολίνο τροφοδοτώντας αρκετά τον Φαλ που δεν είχε αντίπαλο στο καλάθι και με τους Πίτερς – Παπανικολάου να δίνουν ρυθμό στην επίθεση. Μπορεί να μην ξέφυγαν και να έχασαν το μικρό τους προβάδισμα αλλά τα πράγματα κυλούσαν ομαλά (18-19) μέχρι που ακολούθησε ένα επιμέρους 7-0 από τον Στέρλινγκ Μπράουν που σε συνδυασμό με τα 5/8 τρίποντα των Γερμανών στην πρώτη περίοδο άρχισε να κρούει καμπανάκι στον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Γκονθάλεθ δεν έκαναν λάθη, είχαν ενέργεια στην επίθεση και ο Μπράουν με νέο τρίποντο άνοιξε τη διαφορά κι άλλο. Στην εξίσωση μπήκαν ο Μάτισεκ, ο Τόμας και ο Ντίλοου με το +11 να προκαλεί προβληματισμό στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ως το τέλος του ημιχρόνου μόνο ο Σπανιόλο έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό που έσφιξε στην άμυνά του, πήρε πράγματα από Μιλουτίνοφ – Γκος και το -3 (43-40) επέτρεπε στους Πειραιώτες να ανασυνταχθούν.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός έπαιξε ακόμα καλύτερη άμυνα, ο Πίτερς έβαλε 12 πόντους και ο Φαλ ήταν φανταστικός σε άμυνα και επίθεση. Ο πλουραλισμός των Ερυθρόλευκων στην επίθεση ήταν εμφανής με τον Κάνααν να μη λείπει από το πάρτι και το επιμέρους 8-27 στην 3η περίοδο για να μετατραπεί το -3 σε +16 (51-67).

Τα πάντα κρίθηκαν. Ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και δεν άφησε την Άλμπα να πιστέψει πως μπορεί κάτι να κάνει. Ο ΜακΚίσικ εκμεταλλεύτηκε τον χρόνο που πήρε και έβαλε 9 πόντους στην 4η περίοδο ενώ Λαρεντζάκης και Πίτερς άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά για να ολοκληρωθεί το πάρτι πριν την αλλαγή του χρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόφ – Κόλγενσιτς – Κονσταντίνοφς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 15/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/5 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντίλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)