21.7 C

Άστον Βίλα – Σέφιλντ 1-1: Μεγάλη γκέλα, ο Τζανιόλο γλίτωσε από τα χειρότερα τους Χωριάτες

Στη θεωρία η Άστον Βίλα είχε εύκολο έργο απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο Βίλα Παρκ και με νίκη θα ανέβαινε μόνη στην κορυφή της Premier League, εν αναμονή του ντέρμπι ΛίβερπουλΆρσεναλ.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ουνάι Έμερι έκανε ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να… αυτοκτονήσει αλλά τουλάχιστον απέφυγε την ήττα στο 98′ με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Το μη χείρον βέλτιστον για τους Χωριάτες που είδαν το νικηφόρο σερί στο Βίλα Παρκ να σταματά στους 15 αγώνες αλλά έσωσαν τον βαθμό

Οι Χωριάτες είχαν κατοχή της μπάλας αλλά λίγες καθαρές ευκαιρίες. Στο 59′ το γκολ του Μπέιλι ακυρώθηκε για φάουλ του Ράμσεϊ στον Φοδέριγχαμ, ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά το άγχος μεγάλωνε για την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Σε μια ανύποπτη φάση στο 87′ οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν γρήγορα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χάμερ έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Άρτσερ που έκανε το 0-1.

Ούτε στο Βίλα Παρκ όμως ήρθε η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη Σέφιλντ αφού στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων (9′ είχε δείξει ο 4ος) από τη βαθιά μπαλιά του Ντούγκλας Λουίζ ο Τζανιόλο πετάχτηκε με κεφαλιά και με το πρώτο του γκολ έσωσε βαθμό που φέρνει τη Βίλα ισόβαθμη στην κορυφή με την Άρσεναλ.