24.7 C

Βίρτους – Ολυμπιακός 69-67: Από τον περίπατο στον εφιάλτη

Ο Ολυμπιακός του θριαμβευτικού πρώτου ημιχρόνου άφησε τη θέση του στην ομάδα που ζορίζεται να καθαρίσει δικό της ματς φέτος, με αποτέλεσμα να το πληρώσει ακριβά απέναντι στη Βίρτους που για 30 λεπτά φαινόταν ανήμπορη ακόμα και να πλησιάσει στο σκορ

Ήθελε να αντιδράσει κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και να βρει το αντίδοτο μετά την κάκιστη βραδιά απέναντι στη Βαλένθια. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός παρά την πολύ καλή του εικόνα στο πρώτο μέρος και τη – σε γενικές γραμμές – καλή του άμυνα «αυτοκτόνησε» στο φινάλε και γνώρισε την ήττα από την ιταλική ομάδα η οποία εκτοξεύτηκε στο 11-4 στη EuroLeague και έριξε τους Ερυθρόλευκους στο 7-8.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στα 2:55 με το τρίποντο του Ντόμπριτς (67-65), είχαν τον Σενγκέλια σε πολύ μέτρια βραδιά (σκόραρε το πρώτο του εντός παιδιάς μετά από 36′) αλλά ο Χάκετ βγήκε μπροστά αφού και καλάθι έβαλε για το 69-67 στα 41″ και το επιθετικό του Γουόκαπ πήρε στην επόμενη φάση. Με 8″ να απομένουν ο Λαρεντζάκης πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε και η ομάδα του Μπάνκι πανηγύρισε τη νίκη.

Τα σφυρίγματα στην 4η περίοδο ήταν… ιταλικά σε όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις με αποκορύφωμα το αντιαθλητικό φάουλ του Κορντινιέ στον Γουόκαπ με το σκορ στο 67-67 και στα 126″ για το τέλος. Παρά το τσάλεντζ του Μπαρτζώκα και το ότι ο Κορντινιέ δεν βρίσκει μπάλα και σταματά τον Αμερικανό την ώρα που υπάρχουν προϋποθέσεις τρανζίσιον επίθεσης, οι διαιτητές έδωσαν απλό φάουλ και κατοχή απέξω.

Ο Κορντινιέ με 13 πόντους ήταν αυτός που κράτησε τη Βίρτους στο πρώτο μέρος ενώ Μπελινέλι και Ντόμπριτς πλήγωσαν τους Ερυθρόλευκους, με τον Σέρβο να κάνει τη διαφορά στην 4η περίοδο.

Για τον Ολυμπιακό ο Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους και ο Φαλ ακολούθησε με 12 ενώ ο Μιλουτίνοφ είχε double double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικό με καλή κυκλοφορία, γρήγορες επιθέσεις και τους Παπανικολάου – Πίτερς να είναι πολύτιμοι στο σκοράρισμα δίπλα στον πολύ ανεβασμένο Φαλ που και ασίστ μοίρασε και κοντά στο καλάθι σκόραρε με το πρώτο προβάδισμα να έρχεται νωρίς και να είναι σημαντικό (4-12).

Η νευρικότητα της Βίρτους περιορίστηκε με την παρουσία του Κέικοκ και το σκοράρισμα του Κορντινιέ για να έρθει ο Λούντμπεργκ με δύσκολο γκολ-φάουλ να μειώσει στους δύο σε νεκρό χρόνο (17-19).

Το τρίποντο από τα 6,75μ. το σημείωσε ο Λαρεντζάκης κι ακολούθησε αυτό του Μπραζντέικις, με τον Πετρούσεφ να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει τα καλάθια που άνοιξαν τη διαφορά στους δέκα. Ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό στα ριμπάουντ με τους δύο Σέρβους ψηλούς και στην άμυνα ήταν εξαιρετικός κοντά στο καλάθι και το +12 (28-40) στο ημίχρονο αποτύπωνε την εικόνα.

Η ιταλική ομάδα μπήκε με επιμέρους 12-5 αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά σε πολύ καλά επίπεδα με τον Κάνααν αλλά και τον Λαρεντζάκη που έβαλε το τρίποντο για το 53-60.

Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να κατεβάζει την ταχύτητα και η Βίρτους βρήκε τα σουτ ενώ είχε την προσωπικότητα του Χάκετ να καθαρίζει στο τέλος. Βγήκε μπροστά αφού και καλάθι έβαλε για το 69-67 στα 41″ και το επιθετικό του Γουόκαπ πήρε στην επόμενη φάση. Με 8″ να απομένουν ο Λαρεντζάκης πήρε το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε και η ομάδα του Μπάνκι πανηγύρισε τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ – Περούτζα – Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 16/42 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ