16.9 C

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ 58-72: Περίπατος και στο Βελιγράδι για τους πρωταθλητές Ευρώπης (vid)

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν σαν άνεμος και από το Βελιγράδι, σκορπίζοντας τον Ερυθρό Αστέρα που μπόρεσε να τους κοιτάξει στα μάτια μονάχα για ένα δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη της Ρεάλ και 14η στο σύνολο, με τη μια και μοναδική ήττα του στην Πόλη από τη Φενέρ.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπέστη την τρίτη εντός έδρας ήττα της, ενώ είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 5-10.

Η Ρεάλ εξαργύρωσε την αμυντική υπεροχή της από τη δεύτερη περίοδο και μέχρι το φινάλε, εξασφαλίζοντας στο ημίχρονο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (34-45 στο 20΄), την οποία δεν δυσκολεύτηκε να διευρύνει στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Μάριο Χεζόνια με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (17) και ριμπάουντ (10) οδήγησε την επίθεση των νικητών, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Βενσάν Πουαριέ με 14 πόντους. Από τον Ερυθρό Αστέρα πάλεψαν οι Μίλος Τεόντοσιτς και Λούκα Μίτροβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Τραβίτσκι, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 34-45, 45-61, 58-72

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χάνγκα 10 (2), Νταβίντοβατς 3 (1), Μίτροβιτς 14 (4/10 δίποντα, 6/8 βολές), Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 4 (0/3 τρίποντα), Τόμπι 2, Μπόλομποϊ 2, Νέντοβιτς 4 (0/4 τρίποντα), Γκεντράιτις (0/3 σουτ), Ντος Σάντος (0/5 σουτ, 4 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Αμπάλδε 5 (1), Καμπάσο 3 (1), Γκονθάλεθ, Χεζόνια 17 (4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Πουαριέ 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 5 (1/5 τρίποντα), Εντιαγιέ 10 (2), Μούσα 4 (1/7 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 15/37 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/23 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 5/5 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη, 2 μπλοκ