21 C

Λιλ – Παρί 1-1: Έμφραγμα στο 94′ και φρένο στο νικηφόρο σερί οχτώ αγώνων

Οχτώ σερί νίκες μετρούσε στη Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν πριν την επίσκεψη στο Πιέρ Μορουά για την αναμέτρηση με τη Λιλ. Οι Παριζιάνοι άγγιξαν την 9η σερί αλλά μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα οι Λιλουά τους χάλασαν τα σχέδια με γκολ που βρήκαν στην τελευταία φάση του αγώνα (1-1)!

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε δυσκολεύτηκαν να ανοίξουν το σκορ και το κατάφεραν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ στο 66ο λεπτό, έπειτα από ξεκάθαρη παράβαση του Ντιακιτέ στον Λούκας Ερναντέζ.

Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα ήταν αποφασισμένη να δώσει μάχη ως το τέλος για τον βαθμό και το κατάφερε για να μπει στην τετράδα με 28 βαθμούς. Με το ρολόι να μπαίνει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουνάς γύρισε στον Καμπελά που έπιασε το σουτ, ο Ντοναρούμα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Ντέιβιντ που είχε μπει στο ματς στο 81′ από κοντά έδωσε τον χρυσό βαθμό και προκάλεσε έξαλλους πανηγυρισμούς στις εξέδρες.