19 C

Μίλαν – Μόντσα 3-0: Επιστροφή στις νίκες με ονειρικό ντεμπούτο για τον 18χρονο Σίμιτς

Η Μίλαν έκανε το καθήκον της κόντρα στη Μόντσα, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 και μείωσε ξανά τη διαφορά από τη 2η θέση μετά την απώλεια βαθμών της Γιουβέντους στην έδρα της Τζένοα.

Οι Ροσονέρι έψαχναν την επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά την ήττα από την Αταλάντα και τα κατάφεραν απέναντι στη Μόντσα για να μειώσουν στους 5 τη διαφορά από τη Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς και ο Ρέιντερς το πήρε πάνω του στο 3ο λεπτό, για να σκοράρει μετά από φανταστική ατομική ενέργεια.

Το 2-0 ήρθε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συνδυάστηκε με μια όμορφη ιστορία. Ο Γιαν Κάρλο Σίμιτς πέρασε στο 24ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο για να κάνει το ντεμπούτο με τη φανέλα της Μίλαν που κατέληξε να είναι ονειρικό, αφού με τον ίδιον σκόρερ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 41′. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Οκαφόρ στο 76′ για το τελικό 3-0.

Για τη Μόντσα που υποχώρησε στην 11η θέση της βαθμολογίας, ο Γιώργος Κυριακόπουλος αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 54ο λεπτό.