23.8 C

Παναθηναϊκός – Μόντσα 2-3: Ανταγωνιστικός κόντρα σε μια καλύτερη ομάδα

Ο Παναθηναϊκός τέσταρε τις δυνάμεις του απέναντι σε μια πολύ ισχυρή ομάδα και τσέκαρε τις δυνατότητές του. Οι Πράσινοι διεκδίκησαν και πήραν σημαντικό βαθμό, ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί απέναντι στην 4η του ιταλικού πρωταθλήματος – και εκ των φαβορί για την κατάκτηση του Challenge Cup – Μόντσα αλλά η ομάδα του Μάσιμο Ετσέλι έδειξε την υψηλή ποιότητά τις στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη στο Μετς με 2-3.

Αμφότερες οι ομάδες πίεσαν πολύ από το σερβίς τους και για αυτό οδηγήθηκαν σε πολλά λάθη (36 οι Ιταλοί, 37 οι Πράσινοι). Η διαφορά που φάνηκε στο φινάλε ήταν στην αναλογία χαμένων με άσους αφού ο Παναθηναϊκός είχε 24 για μόλις 3 άσους ενώ οι φιλοξενούμενοι 29 για 10.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο σετ σε όλα τα στοιχεία του αγώνα με καλή πίεση, σωστές αποστάσεις και εξαιρετική άμυνα. Το πήρε με 21-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ανέβασαν τα δικά τους ποσοστά (από 45% στο 63% στην επίθεση) και έκαναν το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός αν και υστερούσε στο kill block, έφτασε και πήρε προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο του τρίτου σετ με την ψυχολογία να γέρνει προς το μέρος του και να κάνει το 2-1.

Ωστόσο, η Μόντσα άρχισε ξανά να πιέζει και αφού ισοφάρισε σχετικά εύκολα (18-25) κυριάρχησε στο τάι μπρέικ και πήρε τη νίκη που την κάνει ακόμα πιο μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup.

Ο Ερνάντες ήταν εξαιρετικός στην επίθεση με 21 πόντους, ο Κόβαρ έκανε περίφημο ματς στην υποδοχή (67% με 47% άριστες) απέναντι σε μια ομάδα που σέρβιρε εντυπωσιακά παρά τα 29 χαμένα.

Ο Σβαρτς με 22 πόντους ήταν μακράν ο κορυφαίος των Ιταλών για να ακολουθήσουν Τακαχάσι και Λέπκι με 17 και 15 αντίστοιχα και τον Ιάπωνα να είναι σπουδαίος στην πρώτη μπάλα. Τη διαφορά όμως στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα την έκανε ο Γκαλάσι με τα σερβίς του (έφτασε τους 6 άσους) και την επιρροή του στο μπλοκ άμυνα.

Στη Βόρεια Ιταλία όπου θα γίνει ο επαναληπτικός, οι Πράσινοι ψάχνουν καθαρή νίκη ή με 2-3 για να παιχτεί η πρόκριση στο χρυσό σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Μόντσα προήλθαν από 10 άσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 47% άριστες), Ιερεσουέλο 4 (4/4 επ.), Πετρέας 4 (3/3 επ., 1 άσος), Ερνάντες 21 (19/32 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/9 επ.), Πρωτοψάλτης 11 (9/25 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 40% υπ. – 24% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος 3 (3/5 επ.)

ΜΟΝΤΣΑ (Μάσιμο Ετσέλι): Λέπκι 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Γκαλάσι 11 (3/7 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Τακαχάσι 17 (14/26 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Μπερέτα 2 (2/5 επ.), Κατσόπα 1 (1/1 επ.), Σβαρτς 22 (18/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Γκατζίνι (λ., 56% υπ. – 26% άριστες), Βίσιτς, Κομπαρόνι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μορατσίνι