18.2 C

Ολυμπιακός – Ζιράτ 1-3: Κοίταξε στα μάτια τους πανίσχυρους Τούρκους αλλά έχασε ευκαιρία στις λεπτομέρειες

Παρά την παγωμένη ατμόσφαιρα και τη δυναμική του αντιπάλου, οι Ερυθρόλευκοι κόντραραν στα ίσα τη Ζιράτ των Άντερσον - Τερ Ματ αλλά έχασαν ευκαιρία να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο του CEV Champions League

Η μάχη του Ολυμπιακού με τη Ζιράτ είχε ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ. Η πανίσχυρη τούρκικη ομάδα ταξίδεψε στην Ελλάδα με το 2/2 στον όμιλο του CEV Champions League όντας στο καλύτερο φεγγάρι της στη φετινή σεζόν.

Κανείς δεν γνώριζε πως θα εμφανιστεί ο Ολυμπιακός μετά και τα όσα συνέβησαν το βράδυ της Πέμπτης ενώ οι άδειες κερκίδες λόγω της απουσίας κόσμου που φοβήθηκε να βρεθεί στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, δημιούργησαν μια παγωμένη ατμόσφαιρα.

Αυτό φάνηκε και στο πρώτο σετ που οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν νευρικά και χωρίς ρυθμό. Η Ζιράτ έδειξε τα δόντια της από νωρίς αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε και να ισοφαρίσει και να την κοντράρει όπως έκανε κόντρα στη Ζάκσα στο Κόζλε. Η εικόνα παρόμοια, αλλά το αποτέλεσμα ίδιο. Οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στη διοργάνωση (1-3) με δύο κερδισμένα σετ σε δύο αγώνες ενώ οι Τούρκοι διατηρούνται στην κορυφή του ομίλου με άνεση.

Ματ Άντερσον και Φάουτερ Τερ Ματ ήταν συγκλονιστικοί για τη Ζιράτ που έπαιξε άριστα τον πρώτο χρόνο στην ποιοτική υποδοχή, με τον Ολυμπιακό να έχει σε εκπληκτική βραδιά (μετά το 2ο σετ) τον Ιντάλγκο και να κάνει συνολικά εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ άμυνα.

Το πρώτο σετ ουσιαστικά κρίθηκε με το… καλησπέρα αφού η Ζιράτ με επιμέρους 1-8 με τα σερβίς του Μπουλμπούλ έχτισε μια διαφορά που σε αυτό το επίπεδο μοιάζει αδύνατο να ψαλιδιστεί.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να βελτιώσει την ποιότητα της υποδοχής του (παρά την είσοδο του Δαλακούρα αντί του Ιντάλγκο) στους κεραυνούς των Τούρκων από τα εννέα μέτρα, με τον Εκσί να μοιράζει υποδειγματικά στην πάσα και τον Άντερσον να τελειώνει τις φάσεις (5/7 επ. χωρίς λάθος) για το 0-1 με 18-25 και τους Ερυθρόλευκους να αναζητούν απάντηση στο δεύτερο.

Εκεί οι Πειραιώτες δεν άφησαν τους Τούρκους να βρουν ρυθμό και με τα σερβίς του Κουμεντάκη και τον σαφώς βελτιωμένο Ιντάλγκο (7/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) βρήκαν επιτέλους τον επιθετικό πυλώνα που χρειάζονταν.

Η υποδοχή έβγαινε δύσκολα αλλά άσο δεν έδωσε ο Ολυμπιακός όπως στο πρώτο σετ, πήρε 9 από λάθη και μετά το 13-11 ανέπτυξε εξαιρετική διαφορά με τον Ιντάλγκο (19-14) που συντήρησε για να βρει τέσσερα σετ μπολ και να κάνει το 1-1 με την επίθεση του Κουβανογερμανού ακραίου.

Σαφέστατα πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με τη Ζιράτ να αποκτά πρώτη ένα μικρό προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με τα φοβερά σερβίς του Τράβιτσα και εν συνεχεία του Παγένκ.

Ο Άντερσον πήρε την αλλαγή για το 15-14 και ο Καμέχο πήγε στα εννέα μέτρα. Όταν έφυγε από εκεί είχαν ήδη γίνει τάιμ άουτ και το σκορ 15-18. Ο Άντερσον ανέλαβε να διατηρήσει το προβάδισμα και το κατάφερε, με την άστοχη επίθεση του Στερν να φέρνει το 1-2 υπέρ των Τούρκων.

Παρόμοια εικόνα και στο 4ο σετ. Διαφορά δεν έχτισε καμιά από τις δύο ομάδες με τα λάθη να είναι μοιρασμένα και το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Τη διαφορά στο τέλος των σετ την έκαναν τα σερβίς του Τερ Ματ, με τον Ολυμπιακό να μην έχει απάντηση αλλά να παλεύει να ισοφαρίσει και να χάνει τελικά με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο (23-25).

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (18-25, 25-20, 20-25, 23-25)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Ζιράτ προήλθαν από 7 άσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (4/6 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 21 (17/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 45% υπ. – 35% άριστες), Δαλακούρας (0/3 επ., 22% υπ. – 22% άριστες), Ζουπάνη

ΖΙΡΑΤ (Μουσταφά Καβάζ): Άντερσον 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 47% άριστες), Τερ Ματ 23 (18/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουλμπούλ 10 (6/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Εκσί 2 (2 άσοι), Γκιουνές 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Καμέχο 7 (5/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Τάουνστρα (33% υπ.), Τοσούν