16.7 C

Ίντερ – Ουντινέζε 4-0: Πάρτι επιστροφής στην κορυφή για τους Νερατζούρι

Η Ίντερ ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουντινέζε με συνοπτικές διαδικασίες επικρατώντας με 4-0 και επέστρεψε στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Κούρσα για δύο είναι φέτος η κορυφή στη Serie A, με τη Γιουβέντους να μένει για λίγες ώρες σε αυτή αφού έδωσε νωρίτερα το ματς της αγωνιστικής και λύγισε τη Νάπολι με 1-0 και τους Νερατζούρι να επιστρέφουν σε αυτή χωρίς να δυσκολευτούν απέναντι στην Ουντινέζε.

Η Ίντερ καθάρισε ουσιαστικά μέσα σε 7 λεπτά το παιχνίδι, αφού ο Τσαλχάνογλου άνοιξε με πέναλτι το σκορ στο 37′ και το σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ήταν στο 3-0 χάρη στα τέρματα των Ντιμάρκο και Τουράμ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84′ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Λαουτάρο Μαρτίνες, με την Ίντερ να φτάνει τους 38 βαθμούς και να είναι δύο πάνω από τη Γιουβέντους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/12

Γιουβέντους – Νάπολι 1-0 (51′ Γκάτι)

Σάββατο 9/12

Βερόνα – Λάτσιο 1-1 (70′ Χένρι / 23′ Τζακάνι)

Αταλάντα – Μίλαν 3-2 (38′, 55′ Λούκμαν, 90+5′ Μουριέλ / 45+3′ Ζιρού, 80′ Γιόβιτς)

Ίντερ – Ουντινέζε 4-0 (37′ Τσαλχάνογλου, 42′ Ντιμάρκο, 44′ Τουράμ, 84′ Μαρτίνες)