Το εντυπωσιακό 15/15 στη φετινή σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός στο χάντμπολ επικρατώντας με 26-23 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Handball Premier.
Οι Ερυθρόλευκοι όχι μόνο έβαλαν τέλος στο σερί των πέντε νικών των Ασπρόμαυρων αλλά έδειξαν απόλυτα έτοιμοι για το εξ αναβολής ντέρμπι με την ΑΕΚ που θα κρίνει πολλά στην εξέλιξη του πρωταθλήματος. Κορυφαίος με 8 γκολ ήταν ο Τζηράς, ενώ με 5 ακολούθησε ο Παπαβασίλης και 4 ο Σάββας. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Μποτσκάρεφ που βρήκε 5 γκολ.
Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μπήκε με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (8-4) αλλά ο ΠΑΟΚ παρά την απώλεια του Λαδάκη (τραυματίστηκε κι αποχώρησε υποβασταζόμενος) κατόρθωσε να ισοφαρίσει με επιμέρους 4-8 για το 12-12 στο 30′.
Ο Ολυμπιακός ωστόσο απέκτησε εκ νέου τα ηνία και δεν άφησε τους Ασπρόμαυρους να πιστέψουν πως κάτι μπορούν να διεκδικήσουν. Έχτισε διαφορά δύο γκολ και τη συντήρησε για να φτάσει σε μια ακόμα νίκη που του δίνει σημαντική ψυχολογία ενόψει του αγώνα με την ΑΕΚ με την οποία θα ολοκληρωθεί και τυπικά ο πρώτος γύρος. Το πρωτάθλημα θα επανεκκινήσει στις 27 Ιανουαρίου λόγω της διακοπής για τη συμμετοχή της εθνικής ομάδας στην τελική φάση του Euro 2024.
ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 3-2, 5-2, 7-3, 9-7, 10-9, 12-12 (ημχ), 15-14, 19-17, 21-19, 24-19, 26-22, 26-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης 2, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 1, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δαϊος, Τζωρτζίνης 2.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Διομήδης Άργους – Δράμα 28-31
Αερωπός Έδεσσας – ΑΕΚ 17-39
Πανελλήνιος – Ζαφειράκης Νάουσας 23-24
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 26-23
Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Δούκας 30-30
Πυλαία – Κιλκίς 28-16