16.4 C

Άιντραχτ – Μπάγερν 5-1: Έγραψαν ιστορία οι Αετοί, απίστευτος διασυρμός για την ομάδα του Τούχελ

Οι Αετοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από έναν μήνα, υποχρεώνοντας την Μπάγερν σε πρωτοφανή διασυρμό στη Φρανκφούρτη με πέντε γκολ σε 60'

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ξέσπασε πάνω στην Μπάγερν διαλύοντας τη με 5-1 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά τις 9 Νοεμβρίου κόντρα στην Ελσίνκι για το Conference League (Πρώτη στο πρωτάθλημα μετά τις 4 του ίδιου μήνα).

Οι Αετοί έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και έκαναν πάρτι στις αντεπιθέσεις απέναντι στην ανήμπορη ομάδα του Τούχελ. Μαρμούς, Εμπιμπέ και Λάρσον έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων μέχρι το 36′. Το προβάδισμα αυτό ήταν ιστορικό για την Άιντραχτ καθώς ήταν το γρηγορότερο προβάδισμα τριών τερμάτων που παίρνει ομάδα της Bundesliga απέναντι στους Βαυαρούς μετά το 2004 και τη Βέρντερ Βρέμης.

Ο Κίμιχ σκόραρε στο 44ο λεπτό για το 3-1, ωστόσο αυτό ήταν μόνο μια μικρή παρηγοριά για την Μπάγερν. Κι αυτό γιατί ο Εμπιμπέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 50′ και ο Νάουφ σκοράροντας 10 λεπτά αργότερα, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-1 και έτσι η Άιντραχτ έγραψε για δεύτερη φορά ιστορία μέσα στο ίδιον αγώνα.

Συγκεκριμένα, η Μπάγερν δέχθηκε για πρώτη φορά 5 τέρματα σε 60 λεπτά παιχνιδιού μετά το 1975. Και όχι μόνο αυτό, αφού το παιχνίδι της μοίρας ήθελε η τελευταία ομάδα που το έκανε αυτό το 1975 να είναι η Άιντραχτ σε μια νίκη της με 6-0 επί των Βαυαρών. Τότε οι Αετοί είχαν σκοράρει 5 τέρματα μέσα σε 45 λεπτά.

Κάπως έτσι η Μπάγερν έχασε την ευκαιρία να φτάσει στη βαθμολογία την Μπάγερ Λεβερκούζεν και εφόσον η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο περάσει αύριο (10/12) από την έδρα της Στουτγκάρδης θα πάρει ξανά ανάσα στην κορυφή, μιας και οι Βαυαροί έχουν ουσιαστικά ένα ματς λιγότερο αφού αναβλήθηκε αυτό απέναντι στην Ουνιόν. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι στους τρεις βαθμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/12

Χόφενχαϊμ – Μπόχουμ 3-1 (32′ αυτ. Μάσοβιτς, 43′ Κράμαριτς, 76′ Μπεμπού / 90′ Πασιένσα)

Σάββατο 9/12

Ουνιόν – Γκλάντμπαχ 3-1 (23′ πέν. Φόλαντ, 50′ Χόλερμπαχ, 75′ Κάουφμαν / 77′ Πλεά)

Άιντραχτ – Μπάγερν 5-1 (12′ Μαρμούς, 31′, 50′ Ντινά Εμπίμπ, 36′ Λάρσον, 60′ Κνάουφ / 44′ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 0-1 (74′ Γκρέγκοριτς)

Βέρντερ – Άουγκσμπουργκ 2-0 (39′ Σταρκ, 65′ Ντουκς)

Χάιντενχαϊμ – Ντάρμστατ 3-2 (42′ Σέπνερ, 69′, 71′ Μάινκα / 52′ Σκάρκε, 60′ αυτ. Μαλόουνι)

Ντόρτμουντ – Λειψία (19:30)