17.3 C

Eredivisie: Άγιαξ και Ναϊμέγκεν «σφράγισαν» τις νίκες στα ματς που είχαν διακοπεί κόντρα σε Βάλβαϊκ και Άλκμααρ

Τα δύο παιχνίδια που είχαν διακοπεί πριν 1,5 μήνα στην Eredivisie ολοκληρώθηκαν σήμερα (6/12) δίχως να αλλάζουν τα αποτελέσματα.

Συγκεκριμένα ο Άγιαξ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Βαλβάικ στο παιχνίδι που είχε διακοπεί στο 89′ λόγω σοβαρού τραυματισμού του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Οι ομάδες βγήκαν για λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να αλλάζει κάτι στα ελάχιστα λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο, με την ομάδα του Φαν’τ Σιπ και αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europe League να ανεβαίνει στην έκτη θέση της κατάταξης.

Παράλληλα, ίδιο σκηνικό είχαμε και στο Άλκμααρ – Ναϊμέγκεν, με την ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη (που είχε σκοράρει και σε αυτό το ματς) να ηττάται με 1-2 στα επίσης λίγα λεπτά που παίχτηκαν, 42 ημέρες μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του Ντοστ, που πλέον αναρρώνει σπίτι του.