18.6 C

Λούτον – Άρσεναλ 3-4: Από μηχανής θεός Ράις έσπασε την κακή παράδοση με ιστορικό γκολ στο 97′

Η πρωτοπόρος Άρσεναλ φλέρταρε με απρόσμενη γκέλα στη ματσάρα με τη νεοφώτιστη Λούτον αλλά ο Ράις στο 97' της έδωσε μια τεράστια νίκη σε μια έδρα που είχε να κερδίσει 39 χρόνια

Ούτε ο Χίτσκοκ θα μπορούσε να γράψει τέτοιο φινάλε στο συναρπαστικό παιχνίδι της Λούτον με την Άρσεναλ. Η πρωτοπόρος ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κινδύνευσε με γκέλα στο σπίτι των νεοφώτιστων αλλά ο απίθανος Ντέκλαν Ράις ήταν ο από μηχανής θεός στην εκπνοή (90+7′) για να υπογράψει τη νίκη με το εντυπωσιακό 3-4!

Η Άρσεναλ πήρε την πρώτη της νίκη μετά το 1984 στο Κένιλγουορθ Ρόουντ (έκτοτε σε 10 ματς σε οποιαδήποτε διοργάνωση δεν είχε νίκη) κι απολαμβάνει φυσικά τη μοναξιά της κορυφής αναμένοντας το τι θα κάνουν οι διώκτες της.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο μέρος με 1-2 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Το έδειξαν με την ανατροπή που έκαναν με τα γκολ των Αντεμπάγιο (49′) και Μπάρκλεϊ (57′) σε διάστημα οχτώ λεπτών για να ακολουθήσει το τέρμα του Χάβερτς στο 60′ και η… ημίωρη πολιορκία στα καρέ της Λούτον.

Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα κατασκήνωσαν στα καρέ του Καμίνσκι που έκανε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Χάβερτς αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι ανάλογο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σε γέμισμα του Έντεγκαρντ από τα αριστερά ο Ράις στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γουλβς – Μπέρνλι 1-0 (42′ Χουάνγκ)

Λούτον – Άρσεναλ 3-4 (25′ Όσο, 49′ Αντεμπάγιο, 57′ Μπάρκλεϊ / 20′ Μαρτινέλι, 45′ Ζεζούς, 60′ Χάβερτς, 90+7′ Ράις)