23.3 C

ΝΒΑ: Πέλικανς και Πέισερς «τσέκαραν» με μεγάλες νίκες το εισιτήριο για τα ημιτελικά του In-Season Tournament

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 30 πόντους και οι Πέλικανς πήραν μεγάλο διπλό στο Σακραμέντο με 127-117 επί των Κινγκς, κερδίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του πρώτου In-Season Tournament όπου περιμένουν τους Λέικερς ή τους Σανς.

O Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 30 πόντους με 10/20 σουτ, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ και παρότι ο Ζάιον Ουίλιαμσον δεν μπόρεσε να (συμ)πρωταγωνιστήσει (10π.), βρήκε συμπαραστάτες πολλούς συμπαίκτες του για τη σπουδαία νίκη των Πέλικανς.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έπαιξε λίγο – μόλις έξι λεπτά – και δεν σκόραρε σε τρεις προσπάθειες, μαζεύοντας δύο ριμπάουντ.

Οι Πέισερς, στο άλλο ματς της βραδιάς, νίκησαν με 122-112 τους Σέλτικς στην Ιντιανάπολις χάρη στα… όργια του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον και πήραν το πρώτο χρονικά εισιτήρια για τα ημιτελικά του In-Season Tournament του ΝΒΑ.

Ο Χαλιμπέρτον τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ, αλλά όλα τα λεφτά ήταν οι ενέργειες του που έκριναν την αναμέτρηση.

Είναι δε τρομερό πως, ο πόιντ γκαρντ των Πέισερς δεν έκανε ούτε ένα λάθος σε 40 λεπτά αγώνα και είχε 5/11 τρίποντα!