16.1 C

Μαρσέιγ – Ρεν 2-0: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 8 Οκτωβρίου

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τις 8 Οκτωβρίου πανηγύρισε η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ρεν και την ξεπέρασε στη βαθμολογία.

Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα (2 ήττες, 2 ισοπαλίες), η Μαρσέιγ βρήκε τον δρόμο προς τη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 9η θέση.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε από νωρίς, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 8ο λεπτό.

Ο Ουναχί έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 65′, ενώ ο Εντιαγέ δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Οι αριθμητικές ισορροπίες ήρθαν και πάλι στα ίσια καθώς η Ρεν έπαιζε με δέκα παίκτες από το 61′ εξαιτίας της αποβολής του Βουά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτή τη συνθήκη και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.