26.1 C

Περιστέρι – Απόλλων 90-57: Επίδειξη δύναμης από την ομάδα του Σπανούλη

Επίδειξη δύναμης έκανε το Περιστέρι απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 90-57.

Η ομάδα του Βασίλη ανέβηκε στο 5-4 και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Πατρινούς στη μία νίκη που έχουν έως τώρα (1-8).

Οι νικητές είχαν πρωταγωνιστή τον Γουίλιαμς με 17 πόντους, αλλά γενικότερα υπήρχε πλουραλισμός στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους με συνολικά 4 παίκτες διψήφιους. Εξαιρετική και η δουλειά του Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ που τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Ο Ουάσιγκτον ξεχώρισε για την ομάδα της Πάτρας με 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί για σχεδόν ένα ημίχρονο, όμως τα πράγματα ξέφυγαν στην 3η περίοδο όπου το Περιστέρι την έκλεισε με 29-8 επί μέρους σκορ υπέρ του.

Όλα πια είχαν πάρει τον δρόμο τους, με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στη νίκη με 90-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος, Μάνος, Στρέμπας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 10 (1), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4 (5 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (3/13 σουτ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ουάσινγκτον 12 (4/11 σουτ, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σκορδίλης 5, Μηλιτσόπουλος, Όσμπορν 4 (7 ριμπάουντ), Καφέζας 2, Κογιόνης

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 28/49 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 7/7 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/42 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 13/18 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 18 φάουλ