27.7 C

Μαρούσι – Άρης 84-89: Έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά επέστρεψαν στις νίκες οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης παρουσίασε σταθερό πρόσωπο στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και πέρασε από την έδρα του Αμαρουσίου με 84-89 για να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Η ομάδα του Καστρίτη ανέβηκε στο 5-4, αφού μπήκε στο παρκέ προσηλωμένη στον στόχο από το πρώτο λεπτό και ένιωσε κίνδυνο μόνο στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου οι γηπεδούχοι κάνοντας καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησαν να κλέψουν το αποτέλεσμα.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν από την πρώτη περίοδο προβάδισμα 8 πόντων και κράτησαν εκεί αλλά και ακόμη παραπάνω τη διαφορά σε ολόκληρο τον αγώνα για να φτάσουν στο μεγάλο διπλό.

Το Μαρούσι που ήταν ανταγωνιστικό σε αρκετά διαστήματα στο παιχνίδι είχε κορυφαίους τους Ραντούλιτσα με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ και Τζούστον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ για το double double.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκάλινατ με 21 πόντους, ενώ ο Χάρελ πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 9 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζούστον 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπρίσκο 17 (5/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 φάουλ), Ραντούλιτσα 23 (9/13 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 2, Πένο, Στασινός, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούκοβιτς 1

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 12 (5/11 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κατσίβελης 10 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 10 (4/4 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάρελ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκάλινατ 21 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 11 (1), Φίλλιος, Περσίδης, Μπάνκστον 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 24/47 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 26/46 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη