23.8 C

Λειψία – Χάιντενχαϊμ 2-1: Προσπέρασε την Ντόρτμουντ και πάτησε 4άδα

Η Λειψία τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Χάιντενχαϊμ ωστόσο κατάφερε να πάρει σημαντικό τρίποντο επικρατώντας με 2-1.

Οι Ταύροι επέστρεψαν στις νίκες και προσπέρασαν στην 4η θέση την Ντόρτμουντ που αγωνίζεται αύριο (3/12) στην έδρα της πρωτοπόρου Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Ο Οπεντά άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 29′ και ο Πούλσεν έκανε το 2-0 στο 44′ για τους γηπεδούχους.

Εκεί που όλα έδειχναν πως η Λειψία θα πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων που θα έκανε πιο εύκολη τη ζωή της στο δεύτερο μέρος, δέχθηκε τέρμα από τον Γκίμπερ στης καθυστερήσεις για το 2-1.

Έτσι η Χάιντενχαϊμ έμεινε μέσα στο παιχνίδι όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/12

Ντάρμσταντ – Κολωνία 0-1 (60′ Ζέλκε)

Σάββατο 2/12

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 2-1 (58′ πεν. Πλεά, 80′ Ενγκουμού / 60 Βέχορστ)

Λειψία – Χάιντενχαϊμ 2-1 (29′ πεν. Οπεντά, 44′ Πούλσεν / 45+2′ Γκίμπερ)

Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ 3-1 (19′ Οστερχάγκε, 39′ Ζούνιορ, 87′ Αντζέι / 45+1′ Σβάνμπεργκ)