20.8 C

Μονακό – Ολυμπιακός 85-77: Ο τρομερός Κάνααν δεν ήταν αρκετός

Ο απίθανος Κάνααν έκανε εκπληκτική εμφάνιση, Πίτερς και Γουόκαπ βοήθησαν στο σκοράρισμα αλλά ο Μάικ Τζέιμς είχε τον τελευταίο λόγο στη νίκη της Μονακό απέναντι στον Ολυμπιακό

Το Γκαστόν Μεντεσάν είναι ένα από τα πιο αφιλόξενα γήπεδα για τον Ολυμπιακό, έστω σε αυτή την τριετία που η Μονακό βρίσκεται στη Euroleague. Και το ότι σε αυτό το χρονικό σημείο οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν 40 λεπτά στα ίσια τους Μονεγάσκους, αποτελεί μια πολύ μεγάλη υπόσχεση για τη συνέχεια. Διότι η συνέχεια περιλαμβάνει την προσθήκη του Πετρούσεφ, την επιστροφή του Γκος αλλά και εν ευθέτω χρόνω την ενσωμάτωση του Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, σε ένα ματς που περιλάμβανε 19 εναλλαγές στο προβάδισμα. Το τελευταίο ενάμισι λεπτό ήταν και το πιο μελανό σημείο μιας εμφάνισης που παρότι δεν θα συγκαταλεγόταν στις καλύτερες φετινές ακόμα με νίκη, θα είναι σίγουρα στις πιο αξιοσημείωτες.

Με αρκετούς παίκτες εκτός κλίματος ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στα όρια της τη Μονακό σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν must win για εκείνον. Για να μείνουν όρθιοι για 38μισι λεπτά οι Πειραιώτες βέβαια χρειάστηκε ξανά ο απίθανος οίστρος του Αϊζέιαν Κάνααν που για ακόμα μια βραδιά έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι. Ο Αμερικανός έβαλε ακόμα και… τετράποντο από τα 9 μέτρα στην εκπνοή επίθεσης, παίρνοντας και φάουλ πάνω στην προσπάθειά του.

Μέχρι να κάνει με τρίποντο το 76-73 ο Μάικ Τζέιμς 100” πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός διατηρούσε την ψυχραιμία του και το καθαρό μυαλό που απαιτούσαν οι περιστάσεις. Εκείνο το τρίποντο μάλλον βραχυκύκλωσε τους παίκτες του Μπαρτζώκα και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, αφού στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να ξαναβρεθούν σε θέση βολής.

Ο έτερος… Καππαδόκης των εκτελεστών του Ολυμπιακού ήταν και πάλι εξαιρετικός από μακριά (4/5 τρίποντα), όμως δεν ήταν ο Άλεκ Πίτερς των προηγούμενων αγώνων και ειδικά εκείνος που θα έδινε λύσεις στα καθοριστικά τελευταία λεπτά. Με μόλις έναν πόντο στην τελευταία περίοδο ο Αμερικανός δεν κατάφερε να πάρει τη σκυτάλη από τον αποκαμωμένο Κάνααν στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Ο Ολυμπιακός πήρε δέκα πόντους από τον Τόμας Γουόκαπ στην 4η περίοδο, όμως ένα χαμένο λέι απ του διεθνή γκαρντ στο 76-73 ήταν αυτό που θα μπορούσε να αλλάξει την ιστορία του αγώνα. Οι Μονεγάσκοι χτύπησαν τη δημιουργία του Τόμας και όπως αποδείχθηκε, όσους πόντους κι αν έβαζε, δεν θα μπορούσε να τους κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά.

Τα 4 λάθη για μόλις 2 ασίστ δείχνουν το πόσο χάλασαν το παιχνίδι του ολόκληρου του Ολυμπιακού οι γηπεδούχοι με το να σημαδεύουν τη δημιουργία του Γουόκαπ και μπορούν να νιώθουν δικαιωμένοι για την τακτική τους.

Η συχνή αδυναμία του Κώστα Παπανικολάου φέτος να προσφέρει λύσεις στο σκοράρισμα είναι σαφές ότι σε τέτοιες βραδιές θα πονάει τους νταμπλούχους. Το πρώτο του άποντο ματς στη φετινή Ευρωλίγκα ήταν φαρμακερό για τον Ολυμπιακό, δίνοντας στους Μονεγάσκους την άνεση να μην ανησυχούν για πολλούς παίκτες στην άμυνά τους. Επαναλαμβάνουμε όμως ότι το γεγονός πως ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες οι Πειραιώτες πάλεψαν ως το τελευταίο λεπτό, μαρτυρά την τωρινή δυναμική τους αλλά και αυτή που θα διαμορφωθεί με τους τρεις παίκτες που έρχονται…

Ο Ολυμπιακός (6-5) υποδέχεται την Τρίτη τη Ρεάλ Μαδρίτης, που απόψε γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα της στη διοργάνωση από τη Φενέρ και την Παρασκευή θα περιμένει στο ΣΕΦ την Μπάγερν του Πάμπλο Λάσο. Όσο για τους Γάλλους (7-4), αυτοί θα πεταχτούν μέχρι το Βελιγράδι για να αντιμετωπίσουν την Παρτιζάν και στη συνέχεια θα πάει στο Κάουνας

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Παστούσιακ, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/30 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 12/18 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη