17.4 C

Τρέντο – Άρης 69-67: Οι Κίτρινοι επέστρεψαν από το -15, όμως λύγισαν 0.9″ πριν το τέλος

Ο Άρης επέστρεψε από το -15 όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια τεράστια ανατροπή και ηττήθηκε με 69-67 από την Τρέντο.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν στο -15 μέχρι και το 34′, αλλά κάπου εκεί ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και με ένα απίστευτο σερί έφερε το ματς στα ίσια (67-67) δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Βέβαια η ισοφάριση ήρθε όταν ο κορυφαίος των Κιτρίνων (Χάλερ) κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριπόντου, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει και στις τρεις βολές.

Όλα έδειχναν παράταση με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι, ωστόσο οι Κίτρινοι δεν έπαιξαν ποτέ άμυνα και δέχθηκαν καλάθι-μαχαιριά από τον Κουίν Έλις για το τελικό 69-67.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια μεγάλη διαφορά που φάνηκε να τους οδηγεί σε εύκολο βράδυ. Πρωταγωνιστής σε εκείνο το διάστημα για τους νικητές ο Μπάλντουιν που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους.

Για τον Άρη ο Χάλερ έκανε απίστευτο ματς τελειώνοντας με 24 πόντους, όμως παράλληλα ήταν μοιραίος στο τέλος χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή η Τρέντο προσπέρασε τους Θεσσαλονικείς στην 6η θέση του ομίλου ανεβαίνοντας στο 4-5, την ώρα που ο Άρης υποχώρησε στο 3-6.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντραγκόγεβιτς, Γιούρας, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67

ΤΡΕΝΤΟ (Γκαλιμπιάτι): Έλις 10 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χουμπ 10 (1/9 τρίποντα), Νιάνγκ, Κόντι 6 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φόρεϊ 2, Κουκ 8, Ουντόμ 2, Μπιλίγκα 6 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Γκραζούλις 10 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάλντγουιν 15 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4 , Καρ 6 (3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 5 λάθη) , Μπλούμπεργκς 2 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4, Μποχωρίδης 8 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Περσίδης , Ντε Σόουζα 8 (4 ριμπάουντ) , Χάρελ 24 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καλόγηρος Μπάνκστον 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 21/36 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 6/11 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/39 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/15 βολές, 29 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά + 6 επιθετικά), 7 ασίστ, 16 κλεψίματα, 15 λάθη