14.8 C

Ολυμπιακός – Νοβάρα 2-3: Θρυλική υπερπροσπάθεια, στην Ιταλία ψάχνει υπέρβαση

Με σπουδαίες Νίζετιχ και Μλεΐνκοβα, ο εξαιρετικός Ολυμπιακός πήρε δύο σετ και έβαλε δύσκολα στη φορμαρισμένη Νοβάρα, η οποία έφυγε με το διπλό από το Ρέντη και έχει προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Challenge Cup

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού ήξερε πως απέναντι στη Νοβάρα δεν θα μπορούσε να είναι το φαβορί για την πρόκριση αλλά έπρεπε να διεκδικήσει τις πιθανότητές της με κάθε τρόπο.

Η πανίσχυρη ιταλική ομάδα του Λορέντζο Μπερνάρντι που μετρά μόλις μια ήττα στη σεζόν (2η στο πρωτάθλημα) έχασε για δεύτερη φορά δύο σετ απέναντι στις πολύ ψυχωμένες Ερυθρόλευκες αλλά πήρε μια σημαντική νίκη (2-3) στο Ρέντη που εξακολουθεί να την καθιστά φαβορί στη ρεβάνς της Ιταλίας στις 6/12. Εκεί ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να προκριθεί στους «8» του Challenge Cup ή νίκη με 3-2 για να οδηγήσει τον επαναληπτικό σε χρυσό σετ (και εφόσον το κατακτήσει να προκριθεί).

Σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο, ο Ολυμπιακός αποχαιρετά τη διοργάνωση, με τον νικητή να αντιμετωπίζει τον νικητή του ζευγαριού Ζοκ (Σερβία) – Βολουντάρι (Ρουμανία).

Οι Ερυθρόλευκες τα πήγαν περίφημα για τα δεδομένα μιας τέτοιας αναμέτρησης στο μπλοκ άμυνα κάτι που αποτυπώθηκε και στον αριθμό των μπλοκ (11-6 υπέρ των γηπεδούχων).

Κορυφαία για τη Νοβάρα ήταν η εκπληκτική Ακίμοβα, με τη Ρωσίδα διαγώνια να έχει 31 πόντους με 49% στην επίθεση. Εκεί ήταν και η μεγάλη διαφορά με τον Ολυμπιακό που είχε τη δική του διαγώνια (Κούμπουρα) στους 14 με μόλις 30% στην επίθεση.

Η Καράρο είδε πως η Σέρβα δεν ήταν σε καλή μέρα και σταδιακά φόρτωσε σωστά όλο και περισσότερο τις Νίζετιχ και Μλεΐνκοβα. Χάρη στην Αργεντίνα ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 2ο σετ ενώ η Τσέχα ήταν φανταστική σε όλα της αφού έκλεισε το ματς με 22 πόντους χωρίς να χάσει σέρβις σε 19 προσπάθειες και με 19/44 επιθέσεις με μόλις ένα λάθος (εκπληκτική υποδοχή σε 38 προσπάθειες).

Ο Λορέντζο Μιτσέλι σίγουρα θα κρατήσει την αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το χαμένο πρώτο σετ και τις σπουδαίες ανατροπές στο 2ο (το 20-22 έγινε 25-23) και στο 4ο (όταν το 13-18 έγινε 25-22 με τη διπλή αλλαγή Τάνη και Τσιτσιγιάννη να μπερδεύει την ομάδα του Μπεράρντι).

Στο τάι μπρέικ όμως, οι Ιταλίδες άσκησαν μεγαλύτερη πίεση στην ερυθρόλευκη υποδοχή, ο Μιτσέλι επανέφερε Καράρο και Κούμπουρα αλλά η διαφορά που χτίστηκε από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν αδύνατο να συμμαζευτεί.

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσο, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Νοβάρα προήλθαν από 4 άσους, 70 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Καράρο 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/44 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 22 (19/44 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 50% υπ. – 38% άριστες), Τσιτσιγιάννη 3 (3/6 επ.), Τάνη

ΝΟΒΑΡΑ (Λορέντζο Μπερνάρντι): Ζακμάρι 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 39% άριστες), Μπόσιο, Μποζέτι 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ), Τσιριτσέλα 18 (14/25 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπονιφάσιο 9 (7/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ακίμοβα 31 (29/59 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Φερσίνο (λ., 73% υπ. – 40% άριστες), Μπαρτολούτσι (0/2 επ.), Ντε Νάρντι (75% υπ. – 25% άριστες), Μπούιχς