26.1 C

Γιουβέντους – Ίντερ 1-1: Εύκολος βαθμός κόντρα στους φοβισμένους Μπιανκονέρι (vid)

Η Γιουβέντους φοβήθηκε να βγει μπροστά για τη νίκη, οι Μιλανέζοι βολεύτηκαν μια χαρά με την ισοπαλία και κάπως έτσι το β' μέρος στο Τορίνο είχε μόνο μια τελική και διατήρησε την κατάσταση στην κορυφή απαράλλακτη

Όποιος περίμενε υπομονετικά για να δει κάτι ενδιαφέρον στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Γιουβέντους και Ίντερ, θα χρειάστηκε ειδικό κολλύριο για τα μάτια στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο Τορίνο και έδειξαν απόλυτα βολεμένες με το «Χ» που διατηρεί τους Νερατζούρι στο +2 από τους Μπιανκονέρι, με τη Μίλαν να μειώνει την απόσταση από την κορυφή στους 6.

Ό,τι καλό συνέβη ήταν στο πρώτο ημίωρο. Τα δύο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά όμως δεν άφησαν τις ομάδες να παίξουν ανοιχτά και προτίμησαν να εμφανίσουν απλώς μια συμπαγή εικόνα.

Το προβάδισμα για τη Γιουβέντους ήρθε στο 26ο λεπτό όταν ο Κιέζα αξιοποίησε τον χώρο που βρήκε από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε παράλληλα για τον Βλάχοβιτς που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Ίντερ ήρθε στο 33ο λεπτό με ένα γκολ που θύμισε πολύ αυτό της Μεγάλης Κυρίας. Ο Τουράμ από τα δεξιά ταλαιπώρησε τον Ρουγκάνι και γύρισε στην περιοχή για τον Λαουτάρο Μαρτίνες που βρήκε ξανά δίχτυα αλλά πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια απέναντι στη Γιουβέντους.

Έκτοτε όμως είδαμε ελάχιστο ποδόσφαιρο, αφού οι δύο ομάδες έμοιαζαν συμβιβασμένες με την ισοπαλία. Ενδεικτικό αυτού, είναι το γεγονός πως η Ίντερ απείλησε με αδύναμο σουτ του Τουράμ στο 50′ ενώ η Γιουβέντους δεν έκανε ούτε τελική!

Οι αλλαγές ήρθαν καθυστερημένα εκατέρωθεν, υπήρξαν πολλά φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής και ουδείς βγήκε σοφότερος από αυτό το ντέρμπι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Καμπιάζο, ΜακΚένι, Καβίλια (61′ Λοκατέλι), Ραμπιό, Κόστιτς (89′ Σάντρο), Κιέζα (80′ Μίλικ), Βλάχοβιτς (80′ Κεν)

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (70′ Κουαδράδο), Μπαρέλα (88′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (83′ Ασλάνι), Μιχιταριάν, Ντιμάρκο (70′ Αουγκούστο), Τουράμ (88′ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25/11

Σαλερνιτάνα – Λάτσιο 2-1 (55’ Κάστανος, 66’ Καντρέβα / 43′ πεν. Ιμόμπιλε)

Αταλάντα – Νάπολι 1-2 (53’ Λούκμαν / 44’ Κβαρατσκέλια, 79’ Ελμάς)

Μίλαν – Φιορεντίνα 1-0 (45+2′ πεν. Ερναντέζ)

Κυριακή 26/11

Κάλιαρι – Μόντσα 1-1 (10′ Ντοσένα / 61′ Μάριτς)

Φροζινόνε – Τζένοα 2-1 (34′ Σούλε, 90+4′ Μοντερίζι / 38′ Μαλινόφσκι)

Έμπολι – Σασουόλο 3-4 (4′ πεν. Καπούτο, 30′ Φατσίνι, 86′ αυτ. Βίνα / 12′ Πιναμόντι, 22′ Ματέους Ενρίκε, 66′ πεν., 90+2′ Μπεράρντι)

Ρόμα – Ουντινέζε 3-1 (20′ Μαντσίνι, 81′ Ντιμπάλα, 90′ Ελ Σαράουι / 57′ Τοβέν)

Γιουβέντους – Ίντερ 1-1 (27′ Βλάχοβιτς / 33′ Λαουτάρο Μαρτίνες)