17.1 C

Μίλαν – Φιορεντίνα 1-0: Ένα πέναλτι του Τέο Ερναντέζ αρκούσε στη βραδιά που έγραψε ιστορία ο Καμάρντα

Μετά από τέσσερα παιχνίδια που αγνοούσε τη χαρά της νίκης η Μίλαν λύγισε με 1-0 τη Φιορεντίνα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Οι Ροσονέρι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους, όμως ένα πέναλτι του Τέο Ερναντέζ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αρκούσε για να φτάσουν στη νίκη και να ανεβούν ξανά στην 3η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τη Νάπολι που λίγο νωρίτερα επικράτησε εκτός έδρας της Αταλάντα.

Η Φιορεντίνα είχε τις στιγμές της ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς πέφτοντας πάνω στον Μενιάν στην τελευταία φάση του αγώνα. Έτσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη βαθμολογία τη σημερινή της αντίπαλο, μένοντας έτσι στους 20 βαθμούς και την 6η θέση.

Το μόνο σίγουρο είναι πως το παιχνίδι θα το θυμάται για πάντα ο 15χρονος Φραντσέσκο Καμάρντα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί στη Serie A.