22 C

Βιλερμπάν – Μπάγερν 100-101: Εγκαίνια… θρίλερ στη Λιόν με δυο παρατάσεις και βαυαρικό «διπλό»

Το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη και σασπένς παιχνίδι της φετινής Euroleague πραγματοποιήθηκε στη νεόδμητη «Ldlc Arena». H Μπάγερν με μία εύστοχη βολή του Νιλς Γκιφάι 2’’ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης κατάφερε να «λυγίσει» τη Βιλερμπάν με 101-100 και να χαλάσει το πάρτι εγκαινίων για το νέο γήπεδο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε στο 4-6, έχοντας κινδυνέψει πολύ σοβαρά να βρεθεί στην προτελευταία θέση αν το ματς στράβωνε. Την ίδια ώρα οι Γάλλοι, που είχαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το ματς και στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην πρώτη παράταση, «έπεσαν» κι άλλο στο 2-8.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (60-51), όμως η αντεπίθεση των Βαυαρών και τα «μεγάλα» καλάθια του Λεάντρο Μπολμάρο (16π.) έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λοβέρν έκανε το 88-85 στα 11’’ πριν το φινάλε, όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ με ένα τρελό τρίποντο στα 6’’ έστειλε ξανά τις ομάδες στην ισοπαλία και στη δεύτερη παράταση. Εκεί οι Βαυαροί ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και κατάφεραν να κάνουν δική τους τη νίκη, δεύτερη εκτός έδρας μετά από εκείνη στη Βιτόρια και τέταρτη συνολικά.

Όσο για τους Γάλλους, ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν είναι στην τελευταία θέση είναι επειδή υπάρχει στη διοργάνωση και η Άλμπα με τη μια νίκη σε 10 αγωνιστικές…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Πέρεζ, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74 (κ.α.), 88-88 (1η παρ.), 100-101 (2η παρ.)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 21 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Λι 19 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι 2, Λοβέρν 21 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 20 (4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Τζάκσον 9 (1), Εγκμπούνου, Φαλ 5 (8 ριμπάουντ), Λάιτι 3 (1/7 σουτ), Γιάκοβ

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Έντουαρντς 6 (2/9 σουτ), Γκιφάι 14 (3), Μπόνγκα 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπολμάρο 16 (7/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ομπστ 9 (3/7 τρίποντα), Ιμπάκα 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 20/45 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 21/26 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/38 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 12/17 βολές, 49 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 26 φάουλ