19.2 C

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ο Ναν κράτησε όρθιους τους Πράσινους, ο Ραντλ έχασε το σουτ των Κιτρινόμαυρων για τη νίκη (vid)

Ο Κέντρικ Ναν έκανε σπουδαία εμφάνιση και πήρε τις κρίσιμες αποφάσεις για να δώσει στον Παναθηναϊκό μια πολύ δύσκολη νίκη - Μοιραίος ο Ραντλ για την ΑΕΚ που έχασε την ευκαιρία να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από το ΟΑΚΑ

Το πρώτο ημίχρονο δεν έδινε την εντύπωση πως ο Παναθηναϊκός θα κινδυνεύσει ιδιαίτερα απέναντι στην ΑΕΚ. Ωστόσο, στην πράξη οι Πράσινοι τα βρήκαν σκούρα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (86-85) με 2/2 βολές του Κέντρικ Ναν κι αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ραντλ στο άδειο λόγω τιμωρίας (τελευταία αγωνιστική που εξέτισαν οι Πράσινοι) ΟΑΚΑ.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν με τις γνωστές απουσίες (Χουάντσο, Παπαπέτρου και με τον Γκάι να μένει εκτός 6άδας) ανέβηκαν στο 7-0 ενώ οι Κιτρινόμαυροι που αγωνίστηκαν χωρίς τον ΜακΡέι (περισσότερο για προληπτικούς λόγους) έπεσαν στο 3-4. Με 15/22 βολές έκλεισαν το παιχνίδι οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, 5/7 είχαν της Ένωσης σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στη βολή!

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Η λαβή πάλης του Γκραντ στον Κουζμίσνκας στην εκπνοή που δεν σφυρίχτηκε (vid)

Ο Κουζμίνσκας έσπευσε να διαμαρτυρηθεί στο φινάλε για το φάουλ που του έγινε από τον Γκραντ στην προσπάθεια να πάρει το ριμπάουντ αλλά Πουρσανίδης, Τηγάνης και Τσώνος έφυγαν για τα αποδυτήρια χωρίς να θεωρούν ότι υπάρχει παράβαση (η οποία ήταν προφανής).

Η παράδοση δεν ήταν με το μέρος της ΑΕΚ που είχε να κερδίσει πάρα πολλά χρόνια στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενη τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά, είχε μια εξαιρετική τρίτη περίοδο και με επιμέρους 15-29 προηγήθηκε και έκανε ντέρμπι την 4η περίοδο.

Ο Ναν με το πρώτο του μακρινό σουτ είχε μειώσει προσωρινά ενώ στην 4η έβαλε δύο ακόμα μακρινά. Φυσικά κέρδισε το κομβικό φάουλ για να βάλει τις βολές και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του (με 10″ να απομένουν ο Ραντλ επιχείρησε σουτ για τρεις και η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία για νίκη).

Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους (4/5 τρίποντα) και 4 ασίστ για 1 λάθος σε 24′ ενώ ο Σλούκας ακολούθησε με 15. Ο Γκριγκόνις πρόσθεσε 13 και οι Λεσόρ – Μήτογλου από 11.

Για την ΑΕΚ ο εκπληκτικός Τίλμαν είχε 20 (10/16 δίποντα), ο Κουζμίνσκας 16 ενώ ο απίθανος Καμπενγκέλε ήρθε από τον πάγκο και στην 3η περίοδο σμπαράλιασε τους Πράσινους με τους 15 από τους 29π. της ομάδας του.

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και η αθλητικότητα έπαιξε σημαντικό ρόλο σε μια βραδιά που ο ΜακΛέμορ δεν προσέφερε σημαντικά στο σκοράρισμα.

Ο Παναθηναϊκός μετά το καλό πρώτο μέρος – όπου είχε σε κέφια τον Γκριγκόνις – πόνταρε σε Μήτογλου και Λεσόρ αλλά δεν υπήρχε παραγωγή και δημιουργία από την περιφέρεια.

Όταν ο Ναν άρχισε να παίρνει μπροστά και ο Γκραντ τον βοήθησε, ο Κουζμίνσκας έδωσε μακρινά σουτ που δεν άφησαν το τριφύλλι να ξεφύγει. Μετά το καλάθι του Τίλμαν, ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού έβαλε το μεγάλο τρίποντο και στη συνέχεια πήρε το φάουλ στη διείσδυση για να τελειώσει το ματς αφού στη συνέχεια Πουρσανίδης και Τηγάνης έκλεισαν τα μάτια στο πεντακάθαρο φάουλ του Γκραντ στον Γκριγκόνις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης – Τηγάνης – Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/35 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 15/22 βολές, 33 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/53 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 5/7 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (1), Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 5 (2 , Γκραντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 2 , Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ) , Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ), Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα), ΜάκΛεμορ 6 (2), Χολ 2 (5 ασίστ), Φλιώνης 5 (1) , Νετζήπογλου 11 (2), Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)