17.3 C

Παναθηναϊκός – Βίρτους 90-76: Σημαντική νίκη με Μήτογλου και ξέσπασμα στην 4η περίοδο

Ο Παναθηναϊκός δεν πέταξε στα σκουπίδια, όπως με τη Ζαλγκίρις, τον μεγάλο αριθμό κερδισμένων βολών (25/27) και καθάρισε τη Βίρτους Μπολόνια με κομβικούς Βιλντόσα - Μήτογλου

Το μεγάλο «πρέπει» για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2/2 κι αυτό έγινε σε μια διαβολοβδομάδα με Ζαλγκίρις (πρωτίστως) και Βίρτους Μπολόνια (ακολούθως). Το βράδυ της Παρασκευής οι Πράσινοι λύγισαν τους Ιταλούς στο ΟΑΚΑ (90-76) με ξέσπασμα στην 4η περίοδο διορθώνοντας από πολύ νωρίς το… λάθος που έκαναν με τους Λιθουανούς.

Τα «δώρα» από τη γραμμή των βολών δεν πήγαν στα σκουπίδια (25/27 ενώ η Βίρτους είχε 10/16), ο Παναθηναϊκός άντεξε στο 3ο δεκάλεπτο χάρη στους 10 πόντους του Βιλντόσα και ανέβηκε σε θετικό ρεκόρ στη EuroLeague (5-3) με τους Ιταλούς να υποχωρούν στο 6-4.

Για τους Πράσινους σε μια ακόμα αναμέτρηση ξεχώρισε σε σκοράρισμα και ριμπάουντ ο συνεπής και ασταμάτητος για 35′ Ντίνος Μήτογλου (24π., 10ριμπ.) ενώ ο Λεσόρ έκανε τη διαφορά στην 4η περίοδο.

Το δίδυμο Μπελινέλι – Σενγκέλια ήταν απολαυστικό για τη Βίρτους όσο κράτησε: ο Ιταλός έβαλε 20 πόντους (5/10 τρίποντα) και χάρη σε εκείνον ήρθε το καλό προβάδισμα των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο ενώ ο Γεωργιανός είχε 17 και 11 ριμπάουντ κερδίζοντας αρκετές μάχες κόντρα στον φορμαρισμένο Μήτογλου.

Το μεγάλο πρόβλημα για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν τα πολλά φάουλ που δίνονταν σε κάθε επαφή: είναι ενδεικτικό πως ο Χάκετ από νωρίς έφτασε τα 4, ενώ τόσα είχαν και οι Σενγκέλια, Ντάνστον, με τους Μπελινέλι – Παγιόλα να φτάνουν κι εκείνοι τα 5 και να αποχωρούν νωρίτερα από το παρκέ.

Οι Πράσινοι έκαναν ιδανικό και αρκετά… κεφάτο ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ με τον Αταμάν να αρχίζει τον Ναν στη βασική πεντάδα για να του βρει ρυθμό. Τη διαφορά στην επίθεση βέβαια την έκαναν ο Μήτογλου και ο Μπαλτσερόφσκι που υπερίσχυσαν για αρκετή ώρα και το τριφύλλι έφτασε στο +6 (21-15).

Σταδιακά είχε μπει στην εξίσωση και ο Ναν, ο οποίος ήταν μεν άστοχος από μακριά αλλά έδινε λύσεις από κοντά. Οι βολές ήταν μπόλικες στο πρώτο μέρος και όλες εύστοχες για τους Πράσινους (14/14) που παρότι έφερναν το παιχνίδι στα μέτρα τους, δεν μπορούσαν να αυξήσουν τη διαφορά περαιτέρω όσο δεν έμπαιναν και τα μακρινά σουτ.

Ο εκπληκτικός Σενγκέλια έκανε πάρτι κοντά στο καλάθι και ο Μπελινέλι άρχισε να ζεσταίνεται από την περιφέρεια ώστε με δικό του δίποντο η διαφορά να πέσει (45-42).

Από την τρίτη περίοδο όμως η Βίρτους άρχισε να βρίσκει το μακρινό της σουτ. Αν και γρήγορα χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ (μαζί και ο Χάκετ), ο Παγιόλα έδωσε έξτρα ενέργεια στην περιφέρεια και στο ριμπάουντ, με το ξέσπασμα του Μπελινέλι να φέρνει το ιταλικό προβάδισμα που έμελλε να κρατήσει.

Ο Βιλντόσα έβαλε τους 10 πόντους του στην 3η περίοδο και με το δικό του τρίποντο οι Πράσινοι διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής (62-63).

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπήκε με επιμέρους 0-4 στην 4η περίοδο αλλά στη συνέχεια άρχισε να χάνει δυνάμεις και να γίνεται πλήρως παθητική στην άμυνα. Όταν, δε, ο Ντάνστον χρεώθηκε με 4ο φάουλ και ο Σενγκέλια πήγε στο «5», οι Πράσινοι κυριάρχησαν και εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών που απέκτησαν από τα μισά για να παρουν τη νίκη και με διαφορά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Ντιφαλά – Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/38 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 25/27 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 21/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 6 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέλι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.