18.7 C

Προκριματικά Euro: Στα τελικά η Ουγγαρία με αυτογκόλ στο 97′, τριάρα η Ισπανία στο Κολόσσι της Κύπρου

Την 6η νίκη της σε 7 προκριματικούς αγώνες του Euro 2024 πέτυχε η Ισπανία που πέρασε από το Κολόσσι της Κύπρου (1-3). Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με 0-3 στα πρώτα 28′ έχοντας πολλές ευκαιρίες και για άλλο γκολ αλλά στο δεύτερο μέρος κατέβασαν ταχύτητα.

Οι Κύπριοι αγωνίστηκαν στο βασικό σχήμα με τον Ανδρέα Καρώ του ΟΦΗ (αλλαγή στο 66′) ενώ στο 46′ πέρασε στο ματς και ο Κώστας Πηλέας του Πανσερραϊκού. Εκείνος ήταν που πέτυχε και το γκολ της τιμής στο 75′ όταν μετά την κάθετη του Χαραλάμπους ο Πηλέας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και διαμόρφωσε το 1-3 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Ο Κβαρατσχέλια σκόραρε δύο γκολ για τη Γεωργία απέναντι στη Σκωτία στην Τιφλίδα για τον 1ο όμιλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έσωσαν βαθμό κι έφυγαν όρθιοι. Ο Σάνκλαντ στις καθυστερήσεις με υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 κι αποτέλεσε τη χρυσή αλλαγή των Σκωτσέζων.

Η Αυστρία έκανε το καθήκον της στο Ταλίν απέναντι στην Εσθονία με Λάιμερ και Λίνχαρτ (0-2) και ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση γνωρίζοντας πως δίνει ραντεβού για τα γήπεδα της Γερμανίας το επόμενο καλοκαίρι.

Την ίδια ώρα, η απογοητευτική και αδιάφορη βαθμολογικά Σουηδία διασύρθηκε με 3-0 στο Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν σε παιχνίδι που απλώς οι Αζέροι έπιασαν τους Σκανδιναβούς στους 7 βαθμούς. Στα πρώτα 6′ Μαχμούντοφ και Νταντάσοφ έκαναν το 2-0 ενώ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Μουσταφαζάντα (57′), οι Αζέροι πέτυχαν και τρίτο γκολ.

Για τον 7ο όμιλο, η Βουλγαρία με πρωταγωνιστή τον Κίριλ Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ πήρε βαθμό απέναντι στην πρωτοπόρο Ουγγαρία (2-2) στη Σόφια σε αναμέτρηση κεκλεισμένων των θυρών . Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ είχε την ασίστ στο 1-1 του Ντέλεφ στο 24′ και σκόραρε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 79′ αλλά οι Ούγγροι ήταν εκείνοι που με αυτογκόλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+7′) πέρασαν στα τελικά της διοργάνωσης.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2024: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ (16/11)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Κύπρος – Ισπανία 1-3 (75′ Πηλέας / 5′ Γιαμάλ, 22′ Ογιαρθάμπαλ, 28′ Χοσέλου)

Γεωργία – Σκωτία 2-2 (15′, 57′ Κβαρατσχέλια / 49′ ΜακΤόμινεϊ, 90+3′ Σάνκλαντ)

ΡΕΠΟ: Νορβηγία

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία – Αυστρία 0-2 (26′ Λάιμερ, 40′ Λίνχαρτ)

Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-0 (3′, 89′ Μαχμούντοφ, 6′ Νταντάσοφ)

ΡΕΠΟ: Βέλγιο

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία – Ουγγαρία 2-2 (24′ Ντέλεφ, 79′ πεν. Ντεσπόντοφ / 10′ Άνταμ, 90+7′ αυτ. Πέτκοφ)

Μαυροβούνιο – Λιθουανία (21:45)

ΡΕΠΟ: Σερβία