17.7 C

Σίνερ – Τσιτσιπάς 2-0: Ήττα στην πρεμιέρα του ATP Finals

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (No 6) δεν κατάφερε στην πρεμιέρα του στο ATP Finals και γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-4, 6-4) από τον Γιανίκ Σίνερ (No 4).

Η προσπάθεια του Έλληνα τενίστα στο τουρνουά ξεκίνησε με ήττα και από εδώ και πέρα η πρόκριση δυσκολεύει αρκετά καθώς έχει να αντιμετωπίσει στη συνέχεια τους Νόβακ Τζόκοβιτς και Χόλγκερ Ρούνε.

Ο Τσιτσιπάς που αγωνίζεται για 5η σερί χρονιά στο ATP Finals παρά τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούν στον αγκώνα, έχασε στις λεπτομέρειες το ματς αφού δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ στο σερβίς του Ιταλού.

Ο Στέφανος όχι απλά δεν έκανε μπρέικ στο παιχνίδια αλλά δεν έφτασε και ποτέ σε μπρέικ πόιντ, γνωρίζοντας έτσι την ήττα στις λεπτομέρειες με 6-4 και 6-4, με τον Σίνερ από την πλευρά του να κάνει μόνο δύο μπρέικ σε πέντε ευκαιρίες στο παιχνίδι, τα οποία ήταν αρκετά για να του χαρίσουν τη νίκη.