18.7 C

40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος: Πρωτιά στις γυναίκες για την Αταμάνε, πρώτη Ελληνίδα η Πριβιλέτζιο

Ο Κενυάτης Κίπτο αναδείχθηκε νικητής του εφετινού 40ού Μαραθώνιου δρόμου της Αθήνας, που σηματοδότησε την επιστροφή των ελίτ ξένων αθλητών με δυνατά ονόματα από την παραδοσιακή δύναμη των δρόμων, την Κένυα, ενώ ταυτόχρονα υπήρξε και Βαλκανικό πρωτάθλημα Μαραθωνίου.

40ός Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας: Ο τρομερός Κίπτο στην κορυφή με ρεκόρ διαδρομής

Στις Γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Μαροκινή Σικάινα Αταμάνε, αφήνοντας δεύτερη την Ολυμπιονίκη της Κένυας Πέρες Γιέπτσιρτσιρ, ύστερα από δυνατή μονομαχία σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής.

Η Μαροκινή Σικάινα Αταμάνε έκανε την έκπληξη περνώντας πρώτη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 2:31.52 και αφήνοντας δεύτερη την «χρυσή» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο, την Κενυάτισσα Πέρες Γιέπτσιρτσιρ (2:32.19), με την οποία μονομάχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής.

Στην τρίτη θέση αλλά ταυτόχρονα και νικήτρια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ήταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια η Γκλόρια Πριβιλέτζιο, η οποία τερμάτισε σε 2:43.19.