26.5 C
Athens

Προμετέι – Ολυμπιακός 1-3: Θρυλικό 2/2 με σούπερ Στερν και «τελικός» πρόκρισης με την Γκαλάτι

Οι κυπελλούχοι Ευρώπης νίκησαν την πρωταθλήτρια Ουκρανίας και αύριο παίζουν κόντρα στην οικοδέσποινα Γκαλάτι το εισιτήριο για το CEV Champions League - Διαβάστε στον ΑΘΛΟ όλα τα σενάρια πρόκρισης του Ολυμπιακού

Το 2/2 έγινε στη Ρουμανία και ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια ανάσα από την επιστροφή του στο κυρίως ταμπλό του CEV Champions League! Οι Ερυθρόλευκοι πήραν καθαρή νίκη και κόντρα στην Προμετέι (1-3) και την Κυριακή (12/11, 18:00) θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Γκαλάτι σε έναν «τελικό» 1ης θέσης!

Τι ακριβώς θέλει η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι για να προκριθεί απευθείας; Να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ τη διοργανώτρια και άκρως επικίνδυνη (έχει 9 ξένους στο ρόστερ και μετρά 4 νίκες σε 5 ματς στα προκριματικά) πρωταθλήτρια Ρουμανίας.

Ωστόσο, έχει και μια δεύτερη ευκαιρία να προκριθεί ως καλύτερη 2η. Πώς θα συμβεί αυτό; Ακόμα κι αν ηττηθεί με 3-2 από τους Ρουμάνους. Σε εκείνη την περίπτωση θα φτάσει τους 7 βαθμούς και θα έχει έναν παραπάνω από την Ίνσμπρουκ ή την Παρτιζάν στον άλλον όμιλο (στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να φτάσουν τους 6 απέναντι στην Μπούντβα ή τη Λας Πάλμας αντίστοιχα).

Σε περίπτωση ήττας με καθαρό σκορ τότε ο Ολυμπιακός θα περιμένει να δει τι θα γίνει στον άλλον όμιλο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κόντρα στην Προμετέι, οι Ερυθρόλευκοι προέταξαν το εξαιρετικό μπλοκ άμυνα σε συνδυασμό με το πολύ καλό σέρβις τους (κι ας μην αποτυπώθηκε σε άσους).

Το βάθος του πάγκου έκανε για ακόμα μια φορά τη διαφορά αφού ο Καστελάνι απέσυρε τον αρνητικό Παγένκ και άλλαξε τον Ζουπάνη με τον Στερν. Ο Σλοβένος διαγώνιος έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση από τον πάγκο με 16 πόντους ενώ σπουδαίος ήταν και ο Κουμεντάκης που έκανε πολλή δουλειά σε υποδοχή, άμυνα και επίθεση (14/25).

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 20-25)

*Οι πόντοι της Προμετέι προήλθαν από 8 άσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

ΠΡΟΜΕΤΕΪ (Λεφτσένκο): Σαποβάλ 17 (14/30 επ., 3 άσοι), Τεριομένκο 5 (2/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χλαντένκο 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Σίτσκοφ 1 (1 άσος), Στάνκοβιτς 5 (3/11 επ., 2 άσοι, 27% υπ. – 20% άριστες), Ιερεσένκο 17 (15/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 27% άριστες) / Μπόικο (λ., 54% υπ. – 42% άριστες), Βιέτσκι, Γιάντσουκ, Κριβόμποκ 3 (3/7 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Γεφστράτοφ, Βελέτσκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καστελάνι): Παγένκ (0/6 επ.), Κουμεντάκης 17 (14/25 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Γκουσταβάο 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνη 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (10/18 επ., 41% υπ. – 32% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 50% υπ. – 40% άριστες), Στερν 16 (11/18 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ου ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Παρασκευή 10/11

Γκαλάτι – Προμετέι 3-0 (25-15, 25-21, 25-14)

Ολυμπιακός – Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς 3-1 (25-20, 27-29, 25-17, 26-24)

Σάββατο 11/11

Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς – Γκαλάτι 0-3 (20-25, 25-27, 16-25)

Προμετέι – Ολυμπιακός 1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 20-25)

Κυριακή 12/11

Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς – Προμετέι (15:00)

Γκαλάτι – Ολυμπιακός (18:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Γκαλάτι 6 (6-0)
  2. Ολυμπιακός 6 (6-2)
  3. Προμετέι 0 (1-6)
  4. Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς 0 (1-6)

Οι όμιλοι στον 2ο προκριματικό:

5ος όμιλος: Μπούντβα (ΜΑΥ) – Γουάγουας (ΙΣΠ) – Παρτιζάν (ΣΕΡ) – Ίνσμπρουκ (ΑΥΣ)

6ος όμιλος: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛ) – Προμετέι (ΟΥΚ) – Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς (ΒΟΥ) – Γκαλάτι (ΡΟΥ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ 5ο ΟΜΙΛΟ

Μπούντβα – Ίνσμπρουκ (18:00)

Γουάγουας – Παρτιζάν (21:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Γουάγουας 6 (6-0)
  2. Ίνσμπρουκ 3 (3-3)
  3. Παρτιζάν 3 (3-4)
  4. Μπούντβα 0 (1-6)
  • Οι νικητές του 5ου και του 6ου αλλά και η καλύτερη 2η θα βρεθούν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

1ος όμιλος: Ζάκσα – Ροζελάρε – Ζιράτ – Νικητής 6ου ομίλου 2ου προκριματικού

2ος όμιλος: Τρεντίνο – Ρεσόβια – Τουρ – Λιουμπλιάνα

3ος όμιλος: Μπερλίν – Πιατσέντσα – Χάλκμπανκ – Μπενφίκα

4ος όμιλος: Γιαστρέμπσκι – Λίνεμπουργκ – Μπουντεγιόβιτσε – Νικητής 5ου ομίλου 2ου προκριματικού

5ος όμιλος: Λούμπε – Νόλικο Μασέικ – Πράγα – Η 2η καλύτερη από 5ο ή 6ο όμιλο 2ου προκριματικού

ΕΥΘΕΩΣ με τον Γιώργο Χαλά Γιώργος Χαλάς