21.4 C

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 2-0: Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με πρωταγωνιστή τον Σολάνκε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντομινίκ Σολάνκε η Μπόρνμουθ πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Νιούκαστλ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Ιραόλα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στους τελευταίους τρεις αγώνες και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα για να φτάσει στους 9 βαθμούς. Επιπλέον έβαλε στοπ σε ένα αήττητο σερί 7 αγώνων που έτρεχε η Νιούκαστλ, η οποία μετά και τη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Λούτον υποχώρησε στην 7η θέση.

Ο αγώνας κρίθηκε μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σολάνκε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με δύο τέρματα. Ο επιθετικός της Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ στο 60′ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 73′ για να φτάσει τα 6 γκολ στη φετινή Premier League.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 12ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/11

Γουλβς – Τότεναμ 2-1 (90+1′ Σαράμπια, 90+7′ Λεμινά / 3′ Τζόνσον)

Άρσεναλ – Μπέρνλι 3-1 (45+1′ Τροσάρ, 57′ Σαλιμπά, 74′ Ζιντσένκο / 54′ Μπράουνχιλ)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 2-3 (5′ πεν. Έζε, 74′ Εντουάρ / 1′ Μικολένκο, 49′ Ντουκουρέ, 86′ Γκουεγέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λούτον 1-0 (59′ Λίντελοφ)

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 2-0 (60′, 73′ Σολάνκε)