17 C

NBA: Ο Ντόντσιτς διέλυσε τους Κλίπερς, βασιλιάς ΛεΜπρόν και στο Φοίνιξ

Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 44 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 144-126 τους Κλίπερς στο Ντάλας, με την ομάδα του LA να φτάνει τις τέσσερις σερί ήττες.

Οι Μάβερικς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κάκιστη φόρμα των Κλίπερς, με τον Ντόντσιτς να κάνει πάρτι βάζοντας 44 πόντους, αστοχώντας σε μόλις τέσσερα σουτ σε 32 υπέροχα λεπτά του στο παρκέ!

Είχε 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές και 11/12 δίποντα (!), διαμελίζοντας την άμυνα των Κλίπερς που δεν έχουν καν διεκδικήσει νίκη από τότε που απέκτησαν τον Χάρντεν.

Στο άλλο μεγάλο ματς, οι Λέικερς είπαν την τελευταία λέξη στο Φοίνιξ, γυρνώντας στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι με επί μέρους σκορ 33-23 για να επικρατήσουν με 122-119 των Σανς

Ο “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν δείχνει ακόμα και στα 39 του (σε ενάμισι μήνα) την τεράστια κλάση του, βάζοντας 32 πόντους με 11/17 σουτ, 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ, βοηθώντας την ομάδα του να ξεπεράσει την έδρα των Σανς και τον… Ντουράντ.