22.7 C

Νις – Ρεν 2-0: Ανέκτησε την κορυφή και βύθισε ακόμη περισσότερο την αντίπαλο του Παναθηναϊκού

Η Νις πέτυχε μία πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη με 2-0 επί της Ρεν και έφτασε τους 25 βαθμούς για να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής στη Ligue 1.

Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος βύθισε ακόμη παραπάνω την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, που βρίσκεται στην ενδέκατη θέση με 12 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 45ο λεπτό ο Μπογκά, ενώ τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους όταν στο 75′ έμειναν με δέκα παίκτες. Ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Ομαρί αποβλήθηκε και άφησε τη Ρεν με επίσης δέκα παίκτες, ενώ από το φάουλ που έκανε προήλθε και το δεύτερο γκολ της Νις για το κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 2-0.

ΡΕΝ: Μανταντά, Ασινιόν, Ομαρί, Μπελοκιάν, Τρουφέρ, Μποριζό, Λε Φι (78′ Γιλντιρίμ), Μάτιτς (90+1′ Σανταμαριά), Τεριέ (59′ Ντ. Ντουέ), Γκουιρί (90+1′ Γκ. Ντουέ), Μπλας (59′ Μουανγκά)