16.9 C

Νότιγχαμ – Άστον Βίλα 2-0: Νίκη των Κόκκινων μετά από δύο μήνες με εξαιρετικό Βλαχοδήμο

Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο μήνες η Νότιγχαμ Φόρεστ για να φτάσει στο δεύτερο εντός έδρας τρίποντο στη φετινή Premier League. Οι Κόκκινοι νίκησαν εύκολα με 2-0 την Άστον Βίλα στο Σίτι Γκράουντ και έφτασαν τους 13 βαθμούς για να αποκτήσουν μια σημαντική απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Reds προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Έινα και η Νότιγχαμ βρήκε το 4ο γκολ της φέτος στα πρώτα λεπτά μιας αναμέτρησης όντας η ομάδα με τα περισσότερα τέρματα στην κατηγορία τόσο νωρίς.

Οι Χωριάτες φάνηκαν επιθετικοί μετά το δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα έπειτα από το 47′ όταν ο Μανγκαλά από δύσκολη θέση έκανε το 2-0 αφού τροφοδοτήθηκε από τον Τόφολο.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πίεσε και βρήκε φάσεις με Ντιαμπί και Μπέιλι αλλά ο εξαιρετικός Οδυσσέας Βλαχοδήμος που έκανε το ντεμπούτο του (και μάλιστα ως βασικός) κράτησε την εστία του απαραβίαστη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4/11

Φούλαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (90+1′ Μπρούνο Φερνάντες)

Έβερτον – Μπράιτον 1-1 (7′ Μικολένκο / 84′ αυτ. Γιανγκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπόρνμουθ 6-1 (30′ Ντοκού, 33′, 84′ Μπερνάρντο Σίλβα, 37′ Ακάντζι, 64′ Φόντεν, 89′ Άκε / 74′ Σινιστέρα)

Μπέρνλι – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (22′ Σλουπ, 90+5′ Μίτσελ)

Mπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 3-2 (11′ Μοπέ, 55′ αυτ. Μαυροπάνος, 70′ Κόλινς / 19′ Κούντους, 26′ Μπόουεν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 2-1 (72′ Άρτσερ, 90+10′ πεν. Νόργουντ / 89′ Μπελγκάρ)

Νιούκαστλ – Άρσεναλ 1-0 (64′ Γκόρντον)