20 C

Λαμία – Παναθηναϊκός: Το καθαρό πέναλτι στον Κ. Παπαδόπουλο που έπνιξαν Μανούχος και VAR (vid)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τη Λαμία, σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν ο Βαγγέλης Μανούχος. Ο διαιτητής της αναμέτρησης αρχικά έδειξε λανθασμένη 2η κίτρινη στον Αράο (ο Βραζιλιάνος σήκωσε επικίνδυνα το πόδι του αλλά δεν βρήκε τον Ακούνια) στο 83′, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό «ισοφάρισε» με ένα ακόμα μεγαλύτερο λάθος.

Το πεντακάθαρο τράβηγμα-πέναλτι του Γεντβάι στον Κυριάκο Παπαδόπουλο δεν φάνηκε να συγκινεί τον Μανούχο, αλλά ούτε και τον VARίστα Πολυχρόνη που όφειλε να καλέσει τον διαιτητή στο μόνιτορ ώστε να δει την ξεκάθαρη παράβαση. Η Λαμία δεν βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 και λίγα λεπτά αργότερα ο Σπόραρ πέτυχε το γκολ που λύτρωσε τους Πράσινους.

Δείτε τις δυο φάσεις από το 4:50 και μετά