27.7 C

Bundesliga: Επέστρεψε από το 1-3 και πήρε βαθμό στο 96′ η Φράιμπουργκ, εύκολα η Άιντραχτ

Σε ένα ματς με ένα τρελό πρώτο ημίχρονο, ένα… καυτό 15λεπτο και μια μεγάλη επιστροφή, Φράιμπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 7′ με τον Χέλερ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Γκλάντμπαχ έκανε πάρτι από το 25′ και μετά όταν και ισοφάρισε, καταφέρνοντας μέχρι το 39ο λεπτό να είναι μπροστά στο σκορ με 1-3.

Η Φράιμπουργκ κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς στο 70′ με τον Βάισχαουπτ και στη συνέχεια πίεσε δημιουργώντας άγχος στους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα έφτασε η μεγάλη στιγμή για την επιστροφή της, καθώς κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκρίφο, ο οποίος ευστόχησε για το τελικό 3-3

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπόλου, Σιλντιγιά, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κίμπλερ (46′ Μακένγκο), Χέφλερ, Ντόαν (59′ Βάισχαουπτ), Έγκεσταϊν, Ρολ (59′ Γκρέγκοριτς), Γκρίφο, Χέλερ

Παρέλαση έκανε στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, παίρνοντας εύκολη νίκη με 0-3. Ο Μαρμούς τελείωσε από νωρίς τη δουλειά με δύο τέρματα στο 2′ και το 14′, με τον Φέρι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις.

AΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Κοχ, Τούτα (46′ Σμόλτσιτς), Πάτσο, Εμπιμπέ (85′ Αάρονσον), Λάρσον, Σκίρι, Μαξ, Σαϊμπί (74΄Γκέτσε), Νάουφ (64′ Μπούτα), Μαρμούς (74′ Φέρι)

Η πρωτοπόρος Λεβερκούζεν τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Χόνφεχαϊμ αλλά κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη με 2-3. Οι Ασπιρίνες προηγήθηκαν με 0-2, όμως με δύο γκολ σε 2 λεπτά (56′, 58′) οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια. Τελικά αυτός που κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ο Γκριμάλντο με το δεύτερο δικό του γκολ στο ματς στο 70′.

Η Μάιντς σόκαρε τη Λειψία παίρνοντας μεγάλη νίκη με 2-0, ενώ Κολωνία και Μάιντς έμειναν στο 1-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/11

Ντάρμσταντ – Μπόχουμ 1-2 (43′ Νίρνμπεργκερ / 25′, 54′ Ασάνο)

Σάββατο 4/11

Κολωνία – Άουγκσμπουργκ 1-1 (16′ Μάινα / 25′ Τιτς)

Φράιμπουργκ – Γκλάντμπαχ 3-3 (7′ Χέλερ, 70′ Βάισχαουπτ, 90+6′ πεν. Γκρίφο / 25′ Σιμπατσέ, 29′ Πλεά, 39′ πεν. Βάιγκλ)

Χοφενχάιμ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (56′ Σταχ, 58′ Βέχορστ / 9′ Βιρτς, 45+1′, 70′ Γκριμάλντο)

Μάιντς – Λειψία 2-0 (76′ Σουνγκ, 80′ Μπαρέιρο)

Ουνιόν Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-3 (2′, 14′ Μάρμους, 82′ Φέρι)

Ντόρτμουντ – Μπάγερν Μονάχου (19:30)