16.9 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 56-55: Πράσινο το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, ερυθρόλευκη «αυτοκτονία» στο φινάλε

Ο Παναθηναϊκός πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, με τις Πράσινες να επιστρέφουν στην 4η περίοδο και να φτάνουν στη νίκη απέναντι στις Ερυθρόλευκες που είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Α1 μπάσκετ Γυναικών βάφτηκε πράσινο. Ο Παναθηναϊκός λύγισε με καλάθι της Τζόουνς τον Ολυμπιακό (56-55) σε ένα ματς για γερά νεύρα και με πολύ σκληρές μάχες στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα παρά το κακό ξεκίνημα, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της με μακρινά σουτ, διατήρησε μια ισχνή αλλά σημαντική διαφορά με την οποία μπήκε στην 4η περίοδο αλλά… αυτοκτόνησε με τις επιλογές της και έχασε το πρώτο ντέρμπι.

Κορυφαία για τις Πράσινες με 18 πόντους η Τζόουνς (έβαλε και το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα) ενώ η Ρέιντζ ήταν καυτή στο δεύτερο μέρος για να φτάσει τους 12 πόντους και τα 11 ριμπάουντ. Αθόρυβη δουλειά από την Τσβίτκοβιτς που κράτησε κοντά τον Παναθηναϊκό στα κρίσιμα, καταλυτικό τρίποντο η Σταμολάμπρου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Αδιαμφισβήτητα διακριθείσα για τον Ολυμπιακό η αρχηγός Αγγελική Νικολοπούλου με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, εξαιρετική η Βίτολα με 10 πόντους (παρά την αστοχία της κοντά στο καλάθι) και 11 ριμπάουντ, σε ρηχά νερά η Χριστινάκη (10π.) και αδύναμος κρίκος σε ακόμα μια αναμέτρηση η Μόρισον.

Με επιμέρους 7-0 μπήκε στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 1:30, ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τη Γουίλιαμς (10-10) πριν κάνει ένα νέο σερί το τριφύλλι με Ρέιντζ και Τζόουνς για το 16-10 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη όμως ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Η Νικολοπούλου με τη Βίτολα έβαλαν μεγάλα σουτ, η Σπυριδοπούλου έδωσε σπουδαίες μάχες και έγινε παράγοντας-κλειδί, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα και να φτάνει στο +6 στο ημίχρονο (27-33) με 6/10 τρίποντα και καλύτερη άμυνα στο καλάθι.

Αναμενόμενα ο Παναθηναϊκός πίεσε περισσότερο στην μπάλα στην τρίτη περίοδο με Ρέιντζ και Τσβίτκοβιτς να φέρνουν τη διαφορά στους δύο (38-40) για να ακολουθήσει ένα μεγάλο τρίποντο της Χριστινάκη και 2/2 βολές της Γουίλιαμς, με τις Πράσινες να μπαίνουν στην 4η περίοδο στο -5 έπειτα από το σουτ της Αλεξανδρή (40-45).

Οι Ερυθρόλευκες έδειχναν να έχουν χάσει το καθαρό μυαλό στην επίθεση, οι μάχες ήταν σκληρές και μια εύστοχη βολή της Καρλάφτη στα 11″ μετά την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου είχε φέρει το ματς στο +6.

Είναι ενδεικτικό το γεγονός πως χρειάστηκε σχεδόν 6′ για να βρει εντός παιδιάς η ομάδα του Θάνου Νίκλα, σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός πλησίασε με μεγάλα σουτ της Τσβίτκοβιτς πριν ισοφαρίσει η Ρέιντζ (51-51).

Το προσπέρασμα ήρθε με τρίποντο της Σταμολάμπρου (54-53), η Νικολοπούλου απάντησε για το 54-55 με 35″ για τη λήξη και η Τζόουνς εκ νέου έδωσε το προβάδισμα στις Πράσινες (56-55) στα 26″, με τις Ερυθρόλευκες να σπαταλούν την τελευταία επίθεση και τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 56-55

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 9 (2/6 τρίποντα), Κωτούλα, Παυλοπούλου (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τσβίτκοβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 18 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρέιντζ 12 (11 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Μόρισον 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γουίλιαμς 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Νικολοπούλου 10 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρλάφτη 1, Διέλα, Βίτολα 10 (2/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χριστινάκη 10 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κολλάτου