17.2 C

Μπρεστ – Παρί 2-3: Ο Εμπαπέ της χάρισε τη νίκη στο 89′ και προκάλεσε ένταση στο Φρανσίς Λε Μπλε

Με δραματικό τρόπο πήρε ένα ακόμα τρίποντο στη φετινή Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν που πέρασε πολύ δύσκολα από την έδρα της σκληροτράχηλης Μπρεστ (2-3) και διατηρήθηκε στο -1 από την πρωτοπόρο Νις.

Το φανταστικό γκολ του Ζαΐρ-Εμερί με σουτ εκτός περιοχής στο 16ο λεπτό προκάλεσε μια μικρή χαλάρωση στους Παριζιάνους, οι οποίοι φρόντισαν πάντως στο 28′ να βρουν δίχτυα και με τον Εμπαπέ για το 0-2.

Η Μπρεστ ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 43′ με την καρφωτή κεφαλιά του Μουνιέ στην υπέροχη σέντρα του Κενί Λαλά από τα δεξιά και στο 52′ ο Λε Ντουαρόν οδήγησε το ματς στην ισοπαλία.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και κινδύνευσε με ολική ανατροπή αλλά ο Ντοναρούμα σταμάτησε δύο φορές τους γηπεδούχους μετά το 70′. Ένα ανόητο πέναλτι στον Κολό Μουανί στο 89′ έδωσε την ευκαιρία στον Εμπαπέ να στήσει την μπάλα στην άσπρη βούλα.

Ο Μπιζότ τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση σε πρώτο χρόνο αλλά ο Γάλλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και παράλληλα να ανοίξει έντονο διάλογο με την εξέδρα για αρκετά λεπτά προκαλώντας τεράστια ένταση στο Φρανσίς Λε Μπλε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/10

Κλερμόν – Νις 0-1 (74′ Μπουνταουί)

Σάββατο 28/10

Ρεμς – Λοριάν 1-0 (84′ Γουίλσον-Έσμπραντ)

Λανς – Ναντ 4-0 (27′ πεν., 72′ πεν. Σοτοκά, 58′ Μεδίνα, 89′ Ελ Αϊναουί)

Κυριακή 29/10

Μπρεστ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-3 (43′ Μουνιέ, 52′ Λε Ντουαρόν / 16′ Ζαΐρ-Εμερί, 28′, 89′ Εμπαπέ

Λιλ – Μονακό (16:00)