22.4 C

Η εμπειρία της Μπάγερν μίλησε στην Πόλη, δύσκολη νίκη της Ίντερ κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ (vid)

Η Μπάγερν πέρασε δύσκολα για 65′ στην Κωνσταντινούπολη αλλά κατόρθωσε να φύγει με το διπλό (1-3) απέναντι στη Γαλατάσαραϊ και να κάνει το 3/3 στον 1ο όμιλο του Champions League. Οι Τούρκοι έμειναν στους 4 βαθμούς σε έναν όμιλο που έχει αποκτήσει τεράστιο ενδιαφέρον.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Κομάν που είχε τη μοναδική τελική των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες τόσο πριν το 0-1 όσο και μετά.

Το 1-1 έγινε τελικά με την α λα πανένκα εκτέλεση του Ικάρντι στο 30′ και ακολούθησαν σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες του Ακτούρκογλου. Η Γαλατά πίεσε και στο δεύτερο μέρος, έφτιαξε φάσεις αλλά δεν βρήκε δεύτερο γκολ και μετά το 65′ ξέμεινε από… βενζίνη. Η εμπειρία των Βαυαρών μίλησε και οι Κέιν, Μουσιάλα βρήκαν δύο γκολ για να κλειδώσουν το τρίποντο.

Για τον 4ο όμιλο η Ίντερ παρέμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Ζάλτσμπουργκ και πήρε κεφάλι με 7 βαθμούς.

Οι Νερατζούρι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Αλέξις Σάντσες και έπαιξαν επιθετικά απέναντι στους Αυστριακούς που άφησαν χώρους κι έψαξαν κι εκείνοι το γκολ που βρήκαν τελικά στο 57′ έπειτα από εξαιρετική συνεργασία και στρώσιμο του Κέργκαρντ στον Γκλουκ που έπιασε φοβερό σουτ για το 1-1.

Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ κι αυτό γιατί στο 64′ ο Φρατέζι κέρδισε πέναλτι και ο Τσαλχάνογλου από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-1 που κράτησε η Ίντερ παρά την πίεση που δέχθηκε στα εναπομείναντα λεπτά.