16.9 C

Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94 (παρ.): Το refuse to lose είναι και πάλι εδώ!

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δίνει το σύνθημα σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -14 για να πάρει μια ψυχοβγαλτική νίκη στην παράταση χωρίς Σίκμα, Μπραζντέικις και με τον Πίτερς να αποχωρεί τραυματίας στο τέλος της 3ης περιόδου

Μια νίκη που την είχε ανάγκη, μια νίκη-έπος στο ΣΕΦ κόντρα σε όλα! Ο Ολυμπιακός υπέταξε στην παράταση την Παρτιζάν σε ένα από τα πιο μεγάλα θρίλερ των τελευταίων ετών στο φαληρικό στάδιο (98-94).

Οι Ερυθρόλευκοι με τρεις απουσίες (δύο της τελευταίας στιγμής) και μία που προέκυψε στην τρίτη περίοδο (τραυματισμός Πίτερς στα 23″ πριν το 30′) κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ, έπαιξαν με τους ψηλούς (έστω και καθυστερημένα) για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα και να ανέβουν στο 2-2 την ώρα που οι Σέρβοι έπεσαν στο 1-3 μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη EuroLeague.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης βγήκε μπροστά με τεράστια εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τους είδε όλους σαν… μυγάκια στο έξτρα πεντάλεπτο για να έρθει μια νίκη που δίνει τεράστια ψυχολογία σε ένα λαβωμένο (λόγω τραυματισμών) σύνολο που παλεύει να βρει τον ρυθμό του στο παρκέ.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος παρότι δεν έκανε ομαδική προπόνηση αγωνίστηκε 30′ και έβαλε σπουδαίο καλάθι στην παράταση, τροφοδότησε τον Μιλουτίνοφ και διάβασε τις φάσεις χωρίς να κάνει λάθος!

Ο Σμάιλαγκιτς από πλευράς Παρτιζάν με διψήφιο ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έβαλε φωτιά στο παιχνίδι ενώ ο Πάντερ παρέλαβε τη σκυτάλη στην τέταρτη και ο Νάναλι έβαλε το κρίσιμο σουτ για να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Tο ξεκίνημα βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει πολλή ενέργεια, να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ (τέσσερα στην ίδια κατοχή) αλλά να μη σκοράρει! Χρειάστηκαν δύο μεγάλα τρίποντα από Πίτερς και Κάνααν στο τρανζίσιον (13-8) για να ανέβει η ένταση στο ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την υπεροπλία στο «5», ο Φαλ βοήθησε πολύ στην κυκλοφορία και το +7 ήταν μια καλή βάση στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-21).

Τρία πολύ σημαντικά τρίποντα από Κάνααν και Γκος διατήρησαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό που απενεργοποίησε πλήρως τον Πάντερ αλλά όχι και τον ΛεΝτέι. Ο Αμερικανός έμοιαζε ασταμάτητος και ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει την επίθεση της Παρτιζάν που έμοιαζε αποσυντονισμένη στην άμυνα και κατά διαστήματα χαλούσε το μυαλό της μπροστά στη σκληρή άμυνα των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι πάντως έδωσαν αρκετούς πόντους ως το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ό,τι καλό έκανε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, το γκρέμισε στη δεύτερη ο Ολυμπιακός που και κόλλησε και ταυτόχρονα άφησε τον Σμάιλαγκιτς να ζεσταθεί από το πουθενά. Ο Σέρβος έτρεξε μόνος του επιμέρους 2-11 και ταυτόχρονα ο Άντζουσιτς έδωσε κι άλλες λύσεις από την περιφέρεια με τον Ολυμπιακό να βρίσκει μόλις δέκα πόντους (εντός παιδιάς σκόραρε μόνο ο Πίτερς) και να αργεί να πάρει φάουλ από τον Καμίνσκι και τον Σμάιλαγκιτς.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Σέρβους στο +10 με ελλιπή front line αφού ο πρώτος αποβλήθηκε κι ο δεύτερος χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ.

Ο Πίτερς χτύπησε σε μια φάση που έπρεπε να δοθεί φάουλ – στην προσγείωση – και δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει άρα οι λύσεις – αφού έλειπαν ούτως ή άλλως τρεις παίκτες – λιγόστευσαν κι άλλο.

Τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Γουόκαπ ψαλίδισαν τη διαφορά, με τον Πάντερ να αφυπνίζεται από πλευράς Παρτιζάν και να πετυχαίνει διαδοχικά καλάθια. Οχτώ μεγάλοι πόντοι του Λαρεντζάκη έφεραν την απόλυτη ισορροπία (79-79) για να γίνει το παιχνίδι ντέρμπι.

Σε μια φάση που θα συζητηθεί πολύ στα 100″ για το τέλος ο Πάντερ χαστούκισε τον Παπανικολάου (οι διαιτητές τσέκαραν τη φάση και δεν έδωσαν τίποτα) και ο Σμάιλαγκιτς έβαλε τρίποντο (79-82) πριν αποβληθεί για το πέμπτο φάουλ στον Λαρεντζάκη.

Ο περιφερειακός του Ολυμπιακού έγινε ήρωας γιατί έβαλε 2/2 βολές για το 83-82 έπειτα από τα άστοχα σουτ των Πάντερ και Ντόζιερ κι ακολούθως ο Αμερικανός σκόρερ της Παρτιζάν έκανε μπρος πίσω στην πίεση του Γουόκαπ! Ο Λαρεντζάκης έβαλε ξανά τις βολές για το 85-82 αλλά οι Σέρβοι πρόλαβαν κι έβαλαν ελεύθερο τρίποντο με τον Νάναλι στην εκπνοή για την ισοφάριση και την παράταση.

Μετά το καλάθι του Ντόζιερ ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 4-0 και ο πανούργος Λαρεντζάκης του πήρε το πέμπτο φάουλ (επιθετικό). Ο Μιλουτίνοφ πήρε τρία φάουλ του ΛεΝτέι (που έφτασε τα τέσσερα), ο Σέρβος έβαλε 5/6 βολές που εκτέλεσε για το 92-91 στα 52″ για τη λήξη.

Ο συγκινητικός Γουόκαπ έκανε μεγάλο κλέψιμο στον Πάντερ (παρότι χρεωμένος με τέσσερα φάουλ), ο Γκος έκανε το 94-91 για να ακολουθήσουν 2/2 βολές του Αβράμοβιτς (94-93) από το φάουλ του Λαρεντζάκη. Ο Άντζουσιτς έκανε το τέταρτο φάουλ στον Έλληνα γκαρντ που έκανε το 9/9 από τη γραμμή (96-93).

Ο Αβράμοβιτς έβαλε 1/2, ο ΛεΝτέι αποβλήθηκε με το πέμπτο φάουλ του και με κρύο αίμα ο Γουόκαπ από τις βολές τελείωσε το ματς (98-94).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο – Αλιάγκα – Μάτζκιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94 (παρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 33/36 βολές, 38 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 21/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 22/27 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (2/4 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάνααν 11 (3/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 16 (2/4 δίποντα, 12/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 18 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 5 , Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 12 (2), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11 (2), Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9 (2/6 τρίποντα)