27.7 C

ΝΒΑ: Άστοχος και άποντος ο Βεζένκοφ στην ήττα των Κινγκς από τους Γουόριορς διά χειρός Κάρι

Ο Βεζένκοφ ήταν ξανά άστοχος σε ένα φιλικό υψηλού επιπέδου κόντρα στους Γουόριορς του αγριεμένου Κάρι, ο οποίος έκρινε τα πάντα με buzzer beater στο φινάλε - Αναλυτικά η στατιστική του Βούλγαρου άσου στο ματς

Ματσάρα στην pre season του NBA ανάμεσα σε Κινγκς και Γουόριορς, με τον Στεφ Κάρι να δείχνει από πολύ νωρίς στη σεζόν τις άγριες προθέσεις του, πετυχαίνοντας 30 πόντους κι ένα τρίποντο – μαχαιριά στο φινάλε για να χαρίσει τη φιλική νίκη στην ομάδα του με σκορ 116-115.

Πρώτο ματς στο οποίο ο Σάσα Βεζένκοφ, που αγωνίστηκε με τη δεύτερη πεντάδα του Σακραμέντο για 12 λεπτό, έμεινε δίχως πόντο, δείχνοντας ξανά ότι βρίσκεται ακόμη σε περίοδο προσαρμογής και προσπαθεί να βρει τα πατήματά του.

Για τους Κινγκς, ο ΝτιΆρον Φοξ είχε 25 πόντους και ο Κίγκαν Μάρεϊ 24 πόντους, όντας οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους.

Συνολικά ο Βεζένκοφ ήταν τολμηρός κι έψαξε τα μακρινά σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό παίζοντας αποκλειστικά στη θέση του πάουερ φόργουορντ.

σε 12:35

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 49-56, 76-89, 116-115.

ΓΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Κουμίνγκα 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον-Ντέιβις 13 (10 ριμπάουντ), Γουίγκινς 16 (1), Κάρι 30 (8/12 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπσον 5 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σάριτς 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πολ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζόζεφ, Πέιτον 5, Μούντι 2

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Σαμπόνις 12 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρνς 4 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο), Μάρεϊ 24 (3/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φοξ 25 (9/21 σουτ, 0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέρτερ 12 (1/5 τρίποντα), Βεζένκοβ (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Έντουαρντς, ΜακΓκί 6, Λεν, Μίτσελ 14 (4/6 τρίποντα), Μονκ 8 (1), Τζόουνς 10 (2)