27.7 C

Μπασκόνια – Μπάγερν 68-76: Απόδραση με τρομερό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την Ισπανία επικρατώντας με 68-76 της Μπασκόνια, πανηγυρίζοντας έτσι τη 2η της νίκη σε 3 παιχνίδια στη EuroLeague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε ένα εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με υπέρ της σκορ 19-6 και πανηγύρισε έτσι μια τεράστια νίκη, αφήνοντας έτσι την Μπασκόνια στη μία νίκη.

Μέχρι τότε το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν μικρό μεν αλλά σταθερό προβάδισμα. Μαρίνκοβιτς με 13 πόντους και Μονέκε με 10 ήταν από τα πρώτα βιολιά για την Μπασκόνια ενώ φοβερό ματς έκανε και ο Σεντεκέρσκις που άγγιξε το double double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 14 πόντους και ακολούθησε ο Φρανσίσκο με 12, με τους δύο παίκτες να είναι αυτοί που ηγήθηκαν στο ξέσπασμα της τελευταίας περιόδου που οδήγησε στη μεγάλη νίκη με 68-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μεχντί Ντιφαλά, Ιωάννης Φούφης, Γιόσιπ Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 4, Μάνιον 5, Ραϊέστι, Σεντεκέρσκις 10 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-Μακ-Ιντάιρ 5, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Κότσαρ 6, Κοστέλο 8, Μονέκε 10 (4 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 4 (11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 12 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντουαρντς 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βάιντεμαν, Γκίφαι 11 (2/3 τρίποντα), Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 6, Ομπστ 3, Βίμπεργκ, Μπράνκοβιτς 8 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 8 (3 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 15/37 δίποντα (40%), 9/27 τρίποντα (33%), 11/17 βολές (64%), 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/30 δίποντα (66%), 8/34 τρίποντα (23%), 12/15 βολές (80%), 43 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.