16.1 C

Παγκόσμιο Κύπελλο Αθήνας: Χάλκινο μετάλλιο για τον εξαιρετικό Χρήστου στα 100μ. ύπτιο

Με μία πολύ σπουδαία εμφάνιση ολοκλήρωσε ο Απόστολος Χρήστου τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Κύπελλο κολύβησης της Αθήνας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στα 100μ ύπτιο και τερμάτισε τρίτος σε 53.61, χάνοντας για λίγο τη δεύτερη θέση από τον Νοτιοαφρικανό Πίτερ Κέτζε, που έκανε 53.49. Καθαρά πρώτος ήταν ο Ιταλός κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, με 52.73.

Ο Χρήστου, που είχε αγωνιστεί την περασμένη εβδομάδα και στο αντίστοιχο μίτινγκ του Βερολίνου, θα συνεχίσει την επόμενη εβδομάδα στον τρίτο και τελευταίο σταθμό της σειράς, στη Βουδαπέστη.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στα 100μ ύπτιο και τερμάτισε τρίτος σε 53.61, χάνοντας για λίγο τη δεύτερη θέση από τον Νοτιοαφρικανό Πίτερ Κέτζε, που έκανε 53.49. Καθαρά πρώτος ήταν ο Ιταλός κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, με 52.73.