15.9 C

Παναθηναϊκός – Εσπερίδες 88-73: Η Σταμολάμπρου έδωσε το σύνθημα για το 2/2, στους 38 σταμάτησε η Μουρ των φιλοξενούμενων

Εύκολα ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 στην Α1 μπάσκετ Γυναικών. Οι Πράσινες επικράτησαν με 88-73 των Εσπερίδων εμφανίζοντας δύο διαφορετικές πρωταγωνίστριες σε κάθε ημίχρονο.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και έχτισε διαφορά ασφαλείας για την ομάδα της ενώ έκλεισε το ματς με 25 πόντους (5/7 τρίποντα) και χωρίς λάθος.

Η Τσβίτκοβιτς ανέβασε θεαματικά την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τους 20 πόντους ενώ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έφτασαν τον διψήφιο αριθμό πόντων η Τζόουνς (21) και η Παυλοπούλου (10) με τις Πράσινες να έχουν συνολικά 24 ασίστ για 11 λάθη.

Οι φιλοξενούμενες είδαν τη Μουρ να φτάνει τους 38 πόντους (!) ενώ ακολούθησαν με 19 η Ρέιντζ (είχε 5/5 τρίποντα στα πρώτα 20′) και με 10 η Πάτι που μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 51-43, 71-55, 88-73