21.5 C

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 64-66: Ο φάρος είναι ξανά εδώ, διπλό-σκάνδαλο με σφαγή και 22-3 βολές υπέρ του ΠΑΟ!

Διαιτητικά αίσχη στο κλειστό του Περιστερίου, με τον Παναθηναϊκό να αποδρά με το... ζόρι σε μια αναμέτρηση που τίποτα δεν του πήγε καλά αλλά είχε 22 βολές έναντι 3 των γηπεδούχων που διαμαρτύρονται δικαιολογημένα

Χρειάστηκε μόλις μια απαιτητική αναμέτρηση για να φανούν οι αδυναμίες του Παναθηναϊκού (ξανά) αλλά και να διαπιστωθεί τι γίνεται με την ελληνική διαιτησία. Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη κατέβαλε κάθε προσπάθεια για να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι στους κακούς Πράσινους ωστόσο όταν χρειάστηκε ο… γνωστός και μη εξαιρετέος σούπερ σταρ κ. Παπαπέτρου, μαζί με Πουρσανίδη και Καρπάνο έκαναν το άσπρο μαύρο για να φύγει με το… ζόρι με διπλό ο Παναθηναϊκός (64-66).

Οι βολές 3-22 (η τρίτη του Περιστερίου ήταν μια τεχνική ποινή στον Αταμάν που μπήκε στο παρκέ να διαμαρτυρηθεί). Τα δείγματα και οι… προθέσεις φάνηκαν από πολύ νωρίς στη σεζόν και στην πρώτη έξοδο των Πράσινων απέναντι σε μια ομάδα που δάγκωνε για να πάρει τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια και παρά τα 3/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ανανέωσαν επιθέσεις και πήγαν σε ορθολογικά σχήματα με δύο χειριστές.

Ο μόνος λόγος που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο… τιμητικό -12 (36-24) στο τέλος του ημιχρόνου ήταν ο Γκριγκόνις και οι… βολές αφού τίποτα άλλο δεν λειτούργησε σε άμυνα κι επίθεση ενώ ο Γκραντ κατέστρεφε τα πάντα και στις δύο πλευρές.

Άλλο Σλούκας, άλλο Μπαρτζώκας και Λαρεντζάκης: Η προκλητικά επιλεκτική ευαισθησία του κυρίου Παπαπέτρου

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Εργκίν Αταμάν βρήκε λύσεις από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη που πήρε σερί εύστοχες προσπάθειες και προσπάθησε να κρατήσει κοντά την ομάδα του. Όμως, το Περιστέρι με τρίποντη καταιγίδα εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (μέγιστη τιμή της) και έδειξε να φέρνει το ματς στα μέτρα της.

Η διαφορά έπεσε στους εννέα με τη βοήθεια του Γκριγκόνις, ενώ το Περιστέρι αντιμετώπισε το πρόβλημα των πολλών φάουλ που το φόρτωναν από νωρίς σε κάθε δεκάλεπτο οι τρεις κύριοι με τις γκρι ενδυμασίες.

Όταν φυσιολογικά κάποια στιγμή ο Παναθηναϊκός πλησίασε με τον τρόπο του και με τα σουτ του Γκραντ, αρκούσε ένα φόλοου του Λεσόρ κι ένα άστοχο σουτ των γηπεδούχων για να τελειώσει το ματς υπέρ των Πράσινων και να προκαλέσει τον φυσιολογικό εκνευρισμό του Βασίλη Σπανούλη. Και όχι μόνο για αγωνιστικούς λόγους…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης – Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 54-46, 64-66

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/48 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 2/3 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)