26.1 C

Απόλλων – Άρης 70-77: Έσπασε το ρόδι στην Πάτρα με τρομερό Γκάλινατ

Την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν πανηγύρισε στην Πάτρα ο Άρης, ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα με 70-77.

Οι Θεσσαλονικείς γεύτηκαν για πρώτη φορά φέτος τη χαρά της νίκης, καθώς μετά από δύο ήττες στο EuroCup και μία στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, λύγισαν τον Απόλλωνα Πάτρας.

Οι Κίτρινοι έφτασαν στη νίκη κυρίως χάρη στην εξαιρετική τους εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά και στις αρχές του δευτέρου, όταν και προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν γρήγορα αυτή τη διαφορά, ωστόσο το προβάδισμα που είχε χτίσει ο Άρης του έδινε τη δυνατότητα να κρατάει απόσταση γύρω και μερικές φορές πάνω από τους 10 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να δημιουργήσει πίεση στους Θεσσαλονικείς και να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι από το ματς, ωστόσο ήταν πια αργά. Τον Απόλλωνα Πάτρας κράτησαν ουσιαστικά στο παιχνίδι οι Ουάσιγκτον και Σταρκς, οι οποίοι με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα πέτυχαν 42 πόντους της ομάδας τους από τους συνολικά 70.

Κορυφαίος για τον Άρη ο Γκάλινατ με 20 πόντους, αλλά και ο Μποχωρίδης που ήταν αυτός που ηγήθηκε στο πρώτο κομμάτι του αγώνα όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-32 στο 14′. Σε εκείνο το διάστημα είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ μέχρι το τέλος πρόσθεσε ακόμη τέσσερις πόντους και ένα ριμπάουντ.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-43, πριν ο Άρης ξεφύγει πάλι με 39-55 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Θεσσαλονικείς ήλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και δεν απειλήθηκαν ποτέ, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στους 5 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Τελικά η μπίλια στην απόσταση των δύο ομάδων δεν κάθισε εκεί, αφού ο Άρης πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους για να πάρει τη νίκη με 70-77.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Αγραφιώτης, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βτε Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 8/17 δίποντα (47%), 11/35 τρίποντα (31%), 21/32 βολές (65%), 34 ριμπάουτν, 13 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 21/35 δίποντα (55%), 6/25 τρίποντα (24%), 17/20 βολές (85%), 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.