14.8 C

Νάπολι – Φιορεντίνα 1-3: Οι Βιόλα προσγείωσαν απότομα την πρωταθλήτρια

Νέο σοκ για την πρωταθλήτρια Νάπολι που συνεχίζει να μην θυμίζει σε τίποτα την περσινή ομάδα και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-3 από τη Φιορεντίνα.

Οι Παρτενοπέι είχαν μπει σε μια τροχιά νικών το τελευταίο διάστημα κα φαινόταν έτοιμοι να ανακάμψουν. Ωστόσο η Φιορεντίνα τους προσγείωσε απότομα και μάλιστα τους προσπέρασε στη βαθμολογία.

Ο Μπρέκαλο έδωσε προβάδισμα στους Βιόλα μόλις στο 7ο λεπτό, με τη Νάπολι να βρίσκει γκολ ισοφάρισης λίγο αργότερα στο 23′ με τον Όσιμεν. Το γκολ όμως δεν μέτρησε ποτέ, αφού μετά από εξέταση του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Αυτό που του στέρησε το VAR στο 23′ το πέτυχε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο επιθετικός της Νάπολι, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος να βρούνε το τέρμα που θα έφερνε τούμπα το παιχνίδι, ήταν η ομάδα που πίεζε περισσότερο, όμως η Φιορεντίνα χτύπησε με τον Μποναβεντούρα στο 63′ για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Γκονσάλες για το τελικό 1-3.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/10

Έμπολι – Ουντινέζε 0-0

Λέτσε – Σασουόλο 1-1 (48′ Κρίστοβιτς / 22′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 7/10

Ίντερ – Μπολόνια 2-2 (11′ Ατσέρμπι, 13′ Μαρτίνες / 19′ πεν. Ορσολίνι, 52′ Ζίρκζεϊ)

Γιουβέντους – Τορίνο 2-0 (47′ Γκάτι, 62′ Μίλικ)

Τζένοα – Μίλαν 0-1 (87′ Πούλισικ)

Κυριακή 8/10

Μόντσα – Σαλερνιτάντα 3-0 (9′ Κολπάνι, 18′ Βινιάτο, 82′ πεν. Πεσίνα)

Φροζινόνε – Βερόνα 2-1 (45+1′ Ρεϊνιέρ, 66′ Σούλε / 90+4′ Τζούριτς)

Λάτσιο – Αταλάντα 3-2 (5′ αυτ. Ντε Κετελάρε, 11′ Καστεγιάνος, 83′ Βεσίνο / 33′ Έντερσον, 63′ Κολάσινατς)

Κάλιαρι – Ρόμα 1-4 (86′ πεν. Νάντες / 19′ Αουάρ, 20′, 59′ Λουκάκου, 51′ Μπελότι)

Νάπολι – Φιορεντίνα 1-3 (45+5′ πεν. Όσιμεν / 7′ Μπρέκαλο, 63′ Μποναβεντούρα, 90+3′ Γκονσάλες)