19.9 C

Βιγιαρεάλ – Λας Πάλμας 1-2: Οι νησιώτες προκάλεσαν νέο έμφραγμα στην αντίπαλο του Παναθηναϊκού

Η Λας Πάλμας δεν είχε πετύχει ούτε ένα γκολ σε τέσσερις εκτός έδρας αναμετρήσεις φέτος. Το αρνητικό σερί το έσπασε στο Θεράμικα απέναντι στην κάκιστη Βιγιαρεάλ, η οποία υπέστη ακόμα μια ήττα στο σπίτι της (1-2).

Οι νησιώτες προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Κοκό από μακριά και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο 51ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκ Καρντόνα μετά το χέρι που έκανε ο Μαντί.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού μείωσε με φοβερό σουτ του Ζεράρ Μορένο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο στα άλλα εννέα λεπτά που παίχτηκαν δεν έφτασε σε γκολ ισοφάρισης και παρέμεινε στους οχτώ βαθμούς με μόλις μια νίκη σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος με τον Πατσέτα στον πάγκο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Πατσέτα): Γιόργκενσεν, Φόιτ, Αλμπιόλ (66′ Ακομάς), Μαντί, Πεδράθα (58′ Αλμπέρτο Μορένο), Παρέχο, Καπού, Γέρεμι (46′ Μοράλες), Μπρέρετον (58′ Κίκο Φεμενία), Τριγέρος (75′ Ζεράρ Μορένο), Σέρλοτ

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ (Πιμιέντα): Βάγες, Σουάρεθ, Κοκό, Μάρμολ, Σέρχι Καρντόνα, Μουνίρ (88′ Ερέρα), Μουνιόθ (76′ Περόνε), Κίριαν, Λοϊοντίς (76′ Βιέρα), Πεχίνο (58′ Μάρβιν), Μαρκ Καρντόνα (58′ Καμπά)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/10

Αθλέτικ – Αλμερία 3-0 (10′ Γκουρουθέτα, 63′ Νταβίντ Γκαρθία, 81′ Σανθέτ)

Σάββατο 7/10

Κάντιθ – Τζιρόνα 0-1 (59′ Αλέις Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης – Οσασούνα 4-0 (9′, 54′ Μπέλιγχαμ, 65′ Βινίσιους, 70′ Χοσέλου)

Μαγιόρκα – Βαλένθια 1-1 (5′ Ντάνι Ροντρίγκεθ / 45+3′ Ντιέγκο Λόπεθ)

Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (50′ Σο, 90+6′ Εν Νεσιρί / 21′ Βαλεντίν, 26′ Άλβαρο Γκαρθία)

Κυριακή 8/10

Βιγιαρεάλ – Λας Πάλμας 1-2 (90+2′ Ζεράρ Μορένο / 45+2′ Κοκό, 51′ πεν. Μαρκ Καρντόνα)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Σοσιεδάδ (17:15)

Αλαβές – Μπέτις (19:30)