17.9 C

LEN Champions League: Απίστευτη νίκη για τον πρωτάρη Άλιμο, 14-10 την έμπειρη Ντουναουϊβάρος

Η εκπληκτική πορεία του «πρωτάρη» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις Άλιμου ΝΑΣ Betsson συνεχίζεται. Νίκησε με καταπληκτική εμφάνιση 14-10 την ουγγρική Ντουναουϊβάρος, στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλανδρίου για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των Ομίλων (Β΄όμιλος) του LEN Champions League.

Έκλεισε παράλληλα ένα μαγικό ελληνικό διήμερο με 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι Ουγγαρέζες προηγήθηκαν στη πρώτη φάση του αγώνα αλλά ο Άλιμος ΝΑΣ Betsson πήρε προβάδισμα με 3-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Η Κοντογιάννη διεύρυνε το σκορ πριν μειώσει με δύο πέναλτι σε συνεχόμενες φάσεις η Γκάρντα, κι ενώ η Ντουναουϊβάρος έμεινε χωρίς γκολ για 13 λεπτά.

Η ελληνική ομάδα ξέφυγε με δύο γκολ (6-4) στην τρίτη πλέον περίοδο, και έτσι την έκλεισε με 8-6 αφού η Τζούρκα πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε τετ α τετ της Παλ. Η Κοντογιάννη έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 4 τερμάτων (11-7) στα 5:41 πριν το τέλος, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Στα πέμντε τέρματα σταμάτησε η Βασιλεία-Ηρώ Καρυπίδου.

Δείτε αναλυτικά την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON – ΝΤΟΥΝΑΟΥΪΒΑΡΟΣ (ΟΥΓΓΑΡΙΑ) 14-10

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-1, 1-2, 4-3, 6-4

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 2, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου, Χαλδαίου 1, Ασημάκη 1, Βασιλεία Καρυπίδου 5, Κούλχαας 2, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα, Κοντογιάννη 3, Αρχοντάκη.

ΝΤΟΥΝΑΟΥΪΒΑΡΟΣ (Λάγιος Βαντ): Μάζκο, Γιονκλ 2, Ντόμπι 1, Χόρβαθ 1, Μαχιέ, Σάμπο 1, Γκάρντα 4, Κάρντος, Σομογιβάρι, Παλ 1, Λόβαζ, Εϊκελ.