20.8 C

Σεβίλλη – Ράγιο 2-2: Ο Εν Νεσιρί έσωσε τον βαθμό με buzzer beater στο 96′

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα η Σεβίλλη απέφυγε ήττα-σοκ από τη Ράγιο Βαγιεκάνο (2-2) στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» αλλά παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ανδαλουσιάνοι πάντως μπαίνουν με τριγμούς στη διακοπή αφού στο πρωτάθλημα έχουν κάκιστη πορεία.

Οι Μαδριλένοι βρήκαν δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών χτυπώντας στην κάκιστη αμυντική λειτουργία των Σεβιγιάνων. Ο Βαλεντίν στο 21′ μετά από φάση διαρκείας άνοιξε το σκορ ενώ στο 26′ ο Ντε Τομάς βρήκε τον Άλβαρο Γκαρθία κι εκείνος στον κενό χώρο εξέθεσε τον Χουάνλου κι έσκαψε τον Νίλαντ για το 0-2.

Η Σεβίλλη βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο 50′ με το δυνατό σουτ του Μπαντέ ενώ πίεσε με τα ανεβάσματα και τις σέντρες του Χουάνλου από τα δεξιά.

Η Ράγιο ισορρόπησε αλλά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εν Νεσιρί με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τους Μαδριλένους πάντως να παραμένουν αήττητοι για πέμπτο σερί παιχνίδι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6/10

Αθλέτικ – Αλμερία 3-0 (10′ Γκουρουθέτα, 63′ Νταβίντ Γκαρθία, 81′ Σανθέτ)

Σάββατο 7/10

Κάντιθ – Τζιρόνα 0-1 (59′ Αλέις Γκαρθία)

Ρεάλ Μαδρίτης – Οσασούνα 4-0 (9′, 54′ Μπέλιγχαμ, 65′ Βινίσιους, 70′ Χοσέλου)

Μαγιόρκα – Βαλένθια 1-1 (5′ Ντάνι Ροντρίγκεθ / 45+3′ Ντιέγκο Λόπεθ)

Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (50′ Σο, 90+6′ Εν Νεσιρί / 21′ Βαλεντίν, 26′ Άλβαρο Γκαρθία)